Jedan od prioriteta razvoja digitalnog društva u Hrvatskoj je uspostava kvalitetnih elektroničkih usluga za građane i gospodarstvo

U prostorijama Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, na inicijativu državnog tajnika Bernarda Gršića održan je sastanak s predstavnicima Hrvatske udruge poslodavaca i Hrvatske gospodarske komore

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 02.10.2020. / 15:49 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Danas su u prostorijama Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva, održan je sastanak s predstavnicima Hrvatske udruge poslodavaca i Hrvatske gospodarske komore. Sastanku su prisustvovali iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Hrvoje Balen iz Udruge informatičke i komunikacijske djelatnosti (HUP ICT) i Jasminka Martinović, Udruga informatičke i komunikacijske djelatnosti (HUP), a iz Hrvatske gospodarske komore (HGK) Goran Mrvoš, predsjednik Udruženja za informacijske tehnologije (IT), te Gojko Jelavić iz Sektora za industriju i Odjela za poduzetništvo (HGK).

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Cilj sastanka bio je nastaviti uspješnu suradnju, ostvariti sinergiju s privatnim sektorom i ostalim gospodarskim subjektima kako bi, udruženi, razvijali sigurno i uključivo digitalno društvo.
Digitalizacija ne mijenja samo određene segmente poslovanja i pojedine industrije – ona u potpunosti utječe na sve sfere društva i gospodarstva, kako u tehnološkom, tako i u organizacijskom pogledu. Efikasnost i profitabilnost nemoguće su bez digitalne transformacije u čemu privatni sektor može i mora biti predvodnik.

Digitalno društvo u kojem živimo pruža nam mnoštvo novih mogućnosti, a hrvatske građane treba educirati kako se koristiti digitalnim tehnologijama i uslugama na radnom mjestu i u svakodnevnom životu, pri čemu je osobito važno naučiti koristiti tehnologije i usluge na siguran način. To vrijedi za sve, pružatelje digitalnih usluga i korisnike počevši od banaka, preko telekomunikacijskog sektora, do javne uprave. Jednako je važno digitalne usluge i sadržaje omogućiti svim korisnicima, osobito osobama s invaliditetom ili onima koji imaju bilo kakve poteškoće u korištenju, jer nema digitalnog društva ako u njega nisu uključeni svi njegovi građani.

Tom prilikom državni tajnik Gršić je izjavio : Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva sustavno radi na tome kako bi sinergijski povezao digitalno gospodarstvo, digitalnu javnu upravu, digitalno društvo građana i kako bi se osiguralo sigurno digitalno okruženje. Želimo biti proaktivni u procesima digitalizacije na svim razinama društva i u tome imamo snažnu podršku Vlade Republike Hrvatske. Naš je zadatak nastaviti s razvojem usluga za gospodarstvo i građane. U fokusu nam je poboljšani ranking na ljestvici Indeksa gospodarske i društvene digitalizacije, a naš glavni cilj je omogućiti građanima i gospodarstvu kvalitetne elektroničke usluge kroz već započete projekte i buduće projekte jedinstvenog upravnog mjesta, upravljanja ljudskim resursima u javnom sektoru, otvorenih podataka i drugih te pružanjem novih funkcionalnosti vezanih uz povezivanje javnih usluga i usluga privatnog sektora. To je zadaća države, to je naša zadaća u čemu će nam uvelike pomoći izvori financiranja iz Mehanizma za oporavak i otpornost. Također, važno je omogućiti daljnji razvoj IT sektora kao strateške grane domaće industrije i osigurati preduvjete za povećanje udjela IT sektora u BDP-u za najmanje 10 posto. zaključio je državni tajnik Gršić.


IT industrija počinje biti prepoznatljiva u Hrvatskoj i važno je da se čuje naš glas, kako bi pomogli Hrvatskoj da se razvije u zemlju koja će IT industriju imati kao jednu od svojih jakih vertikalnih industrija. To je najvažnija stvar na kojoj trebamo raditi. Smatram da je simbioza javnog i privatnog sektora jedini način da se ostvare strateški ciljevi, rekao je Goran Mrvoš.

Hrvoje Balen istaknuo je kako bi trebali omogućiti puno jednostavnije zapošljavanje profesionalaca iz neEU zemalja i pripremiti sustav za puno učinkovitije privlačenje stranih studenata kojima ćemo brzo i jednostavno izdavati vize i uključivati ih u hrvatsko društvo. HUP ICT radi na tome da se značajnija sredstva iz EU fondova usmjere prema digitalizaciji malih i srednjih poduzeća i to puno više nego u prethodnom razdoblju kada je oko 500 milijuna kuna išlo za digitalizaciju dok je bilo puno više potencijala i interesa, zaključio je.

 

Vezane vijesti