Klimatske promjene imaju još jednu neželjenu posljedicu - najezdu komaraca koji prenose bolesti

Klimatske promjene postavljaju nove izazove u kontroli najezde komaraca, pogotovo onih koji još i prenose bolesti.

Branimir Vorša | 31.05.2023. / 09:55 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Globalne tvrtke za kontrolu štetočina razvijaju strategije za rješavanje problema širenja komaraca koji prenose bolesti u nova područja zbog klimatskih promjena. Rentokil Initial, najveći svjetski pružatelj usluga kontrole štetočina, uspostavio je takozvanu "krvavu sobu" za proučavanje ponašanja komaraca te kako bi povećao svoje znanje o tim insektima.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Sustav protuzračne obrane Patriot u Ukrajini Američki stručnjaci upozoravaju Ovaj američki sustav protuzračne obrane postao je top-oružje, ali i top-meta za Ruse Neobičan bljesak na Saturnu Znanstvenici se nadaju FOTO Je li djelatnik NASA-e i astronom amater prvi put dosad zabilježio neuhvatljivi događaj na Saturnu?

Slika nije dostupna Muče vas komarci? Znanstvenici imaju zanimljiv prijedlog kako ih izbjeći

Porast vrijednosti tržišta

Očekuje se da će globalno tržište za suzbijanje komaraca porasti s 1,6 milijardi dolara iz 2021. godine na 2,1 milijardu dolara do 2026. godine, potaknuto ukupnom godišnjom stopom rasta od 5,8 posto.

Rentokil koristi larvicide za uklanjanje mjesta razmnožavanja i ciljano prskanje adulticida za suzbijanje zrelih komaraca. Wellcome Trust, dobrotvorna zaklada fokusirana na istraživanje zdravlja sa sjedištem u Londonu, procjenjuje da će klimatske promjene do 2050. godine izložiti dodatnih 500 milijuna ljudi komarcima koji prenose bolesti.

Problematični azijski tigrasti komarac

U Europi je trenutačni trend da se Aedes albopictus (azijski tigrasti komarac) kreće prema sjeveru, prvenstveno u Italiji, južnoj Francuskoj i Španjolskoj, kaže Andy Ransom, izvršni direktor Rentokil Initiala.

Navedena vrsta komaraca prenosi bolesti poput denge, žute groznice, zike i drugih. Wellcome Trust razvija bazu podataka za praćenje zaraznih bolesti osjetljivih na klimu i upozorava na sve veću zabrinutost u vezi s bolestima koje šire komarci i krpelji.

Branimir Hackenberger Kutuzović u studiju Dnevnika Nove TV - 4 Stručnjak upozorava: "Mogli bi nam donijeti različite nove bolesti, a možemo očekivati i ponovnu pojavu malarije"

Klimatske promjene učinile svoje

Klimatske promjene također su utjecale na širenje drugih nametnika, uključujući i termite. Sjeverne regije SAD-a sada se suočavaju s termitima na područjima na kojima prije nisu bili prijavljeni.

Rastuće temperature zbog klimatskih promjena stvaraju povoljnije uvjete za cikluse razmnožavanja vrsta koje su ovisne o temperaturi. Međutim, utjecaj na raznolikost i brojnost vrsta varira, a neke europske zemlje postale su pogodnije za invazivne insekte poput komaraca.

Komarci bi se tamo mogli bolje nastaniti ili preživjeti, rekao je Kris Murray, profesor promjene okoliša i zdravlja.

Azijski tigrasti komarac, porijeklom iz jugoistočne Azije, proširio se većim dijelom južne i srednje Europe. Francuska je zabilježila najveći broj slučajeva denga groznice koju prenosi taj komarac, a njegova bi prisutnost u Ujedinjenom Kraljevstvu mogla postati vjerojatnija zbog klimatskih promjena. Osim toga, obični kućni komarac, Culex pipiens, mogao bi se povećati u obilju u Ujedinjenom Kraljevstvu, povećavajući rizik od izbijanja virusa Zapadnog Nila.

Komarci: Ilustracija - 2 Zbog klimatskih promjena šire se invazivne vrste: "To su najsmrtonosnije životinje na svijetu"

Klimatske promjene postavljaju nove izazove u predviđanju odgovora ciklusa razmnožavanja komaraca na temperaturne promjene. Prikladnost okoliša za komarce može se povećati s porastom temperature, ali postoji i gornja granica iznad koje se njihovi reproduktivni procesi mogu prekinuti. Tvrtke za kontrolu štetočina rade na rješavanju tih izazova i razvijaju učinkovite strategije za borbu protiv širenja komaraca koji prenose bolesti.

Izvor: Financial Times

Vezane vijesti