Nvidijin alat stvara zastrašujuće uvjerljive animacije lica samo na temelju zvuka

Zanimljivo je promatrati koliko dobro alat funkcionira, bez obzira na to o kojem se jeziku radi. Jedini uvjet - audio snimka mora biti jasna i u digitalnom obliku.

Martina Čizmić | 08.11.2021. / 16:54 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Svi koji su se u nekom trenutku bavili animacijom ili sinkronizacijom znaju koliko je teško uskladiti glas i sliku. Najbolji primjer su sinkronizacije crtanih i igranih filmova koje mogu biti bolje ili lošije napravljene. Ljubitelji videoigara, koji su isprobali videoigre u kojima su dijalozi na različitim jezicima, znaju koliko takve situacije u kojima glas i usne lika nisu povezane, mogu biti smiješne.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

No, novi Nvidijin alat takve bi probleme mogao u potpunosti eliminirati. Radi se o Audio2Face alatu koji koristi umjetnu inteligenciju i vrti se na Nvidijinoj simulacijskoj platformi Omniverse. Dovoljno je učitati audio datoteku, a alat će sam prilagoditi pokrete animiranih likova koji su uključeni u Digital Mark 3D model.

Slika nije dostupna Novi demo Unityja briše granice stvarnosti i animacije

Slika nije dostupna VIDEO Kako animirati vašu profilnu sliku na Facebooku

Zanimljivo je promatrati koliko dobro alat funkcionira, bez obzira na to o kojem se jeziku radi. Jedini uvjet - audio snimka mora biti jasna i u digitalnom obliku.

U pozadini cijelog sustava nalazi se duboka neuronska mreža i umjetna inteligencija koje spajaju izraze lica sa zvukom u stvarnom vremenu. Korisnici mogu dodatno podesiti pojedine aspekte kako bi lice na ekranu zaista u potpunosti pratilo zvuk koji se čuje.

Upravo zbog tehnologija koje se nalaze u pozadini, Audio2Face će s vremenom postati još bolji i brži, a sigurno će svu svoju snagu pokazati u animacijama za videoigre. Iz Nvidije su najavili kako će uskoro korisnici moći i dodavati emocije odnosno različite izraze lica kako bi animacija bila što uvjerljivija i živopisnija. 

 Samo da ovaj alat ne otkriju kreatori deepfakeova, jer bi identifikacija lažnih i pravih video snimki mogla postati još teža i kompliciranija.

Vezane vijesti