Koliko je novca potrebno imati da bismo nekoga nazvali bogatašem ili vrlo bogatom osobom? Takva definicija, naravno, ne postoji, no prema nekim medijima i analitičkim kompanijama, osobe koje su teške između 5 i 30 milijuna dolara možemo nazvati vrlo bogatim ljudima. Iako je 5 milijuna dolara jako velik novac, nekako se čini da takvi ljudi više pripadaju "običnim" bogatašima jer što bi onda rekli za ekipu koja je teška više milijardi dolara.
tri vijesti o kojima se priča


No kako god bilo, prema toj definiciji, prošla godina bila je iznimno uspješna za takve "vrlo bogate ljude". Prema CNBC-u, njihov broj na globalnom nivou prošle je godine porastao na 2,67 milijuna, što je povećanje od oko deset posto u odnosu na godinu ranije. Riječ je o velikom porastu, pogotovo ako taj postotak usporedimo s ranijim godinama – npr. porast s 2017. na 2018. iznosio je samo oko jedan posto.
Najveći broj takvih bogataša prošle godine bio je iz SAD-a, njih gotovo milijun, uz porast od gotovo 16 posto, dok je na drugom mjestu bila Kina s nešto manje od 260 tisuća bogataša koji na računima ili kroz neke druge vrijednosti imaju između 5 i 30 milijuna dolara. Na trećem je mjestu Japan (186 tisuća), a zatim slijedi Njemačka s gotovo 130 tisuća bogataša.
Tako velik rast bogataša povezan je, među inim, sa stanjem na burzi te je prošla godina bila dobra za burzovne indekse, uz veliko povećanje vrijednosti dionica, a samim time i bogatstva osoba koje su novac uložile u dionice. Tako je vrijednost burze Nasdaq porasla za 35 posto prošle godine, što je najbolji rezultat u posljednjih šest godina, a odlične brojke ostvarile su i ostale burze. Jedan od razloga za to, naglašavaju na CNBC-u, jest to što su se centralne banke fokusirale na "programe monetarne stimulacije", s malim kamatama s kojima pomažu rast gospodarstva.
Izvor: CNBC