Umjetna inteligencija u ulozi profesionalnog fotografa

Umjetna inteligencija iz dana u dan napreduje, najbolji je dokaz tome i ova neobična priča

Tomislav Ćuto Tomislav Ćuto | 31.07.2017. / 07:26

Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Jedan od najvećih strahova analitičara modernog doba vezan je uz umjetnu inteligenciju koja bi, prema nekim scenarijima, mogla polako ali sigurno kolonizirati cijelu planetu i zapravo uništiti ljudski rod. Naravno, ovakav je epilog ipak malo vjerojatan i više bi se mogao vezati uz znanstvenofantastične filmove, ali realno je primjerice da će doista neka zanimanja upravo zbog razvoja umjetne inteligencije postati nepotrebna, a gubitak radnih mjesta i te kako će utjecati na gospodarska i ekonomska kretanja.

Kada se govori o poslovima koje će umjesto ljudi odrađivati umjetna inteligencija ili roboti, u pravilu se u te kategorije nikada ne guraju poslovi individualaca i kreativaca. Vrlo će se rijetko pojaviti vijest kako je razvijen produkt umjetne inteligencije koji će pisati pjesme ili priče, možda bi se mogao baviti novinarstvom, ali prozom malo teže. Ipak, vremena se mijenjaju, pa je tako dvojac istraživača iz Googlea Hui Fang i Meng Zangh napravio eksperiment koji dokazuje kako bi fotografi i fotoreporteri mogli postati sljedeće žrtve umjetne inteligencije.

Oni su stvorili Creatism, koncept umjetne inteligencije koji bi se, za sada, “natjecao” s ljudima u obradi fotografije. Koncept je bio zapravo vrlo jednostavan. Korišteno je čak 15.000 fotografija koju je Creatism obrađivao, a u idućem je koraku na osnovi fotografije s Google Street Viewa stvarao svoje uratke, kompozicijski i na sve ostale načine. Korištene su klasične tehnike koje se i inače koriste pri obradi fotografije; obrezivanje, korekcija boja, ekspozicija, kontrast i svi ostali parametri koji će originalnu fotografiju učiniti boljom i upečatljivijom…

U završnoj fazi testa šest je profesionalnih fotografa ocjenjivalo 173 fotografije u rasponu od 1 do 4. Naravno, 1 je ocjena za potpuno amatersku fotografiju, dok je 4 ocjena za profesionalnu fotografiju, a Creatism je u čak 41% slučajeva za svoje fotografije dobio ocjenu 3 ili višu, što znači da spada u poluprofesionalnu kategoriju. Profesionalnima je proglašeno 13% fotografija, koje su dobile ocjenu 3.5 ili višu. Možda vam na prvi pogled ovi podaci ili bolje rečeno ocjene ne izgledaju impresivno, ali algoritam se može konstantno unapređivati, stoga će se ova “bitka” nastaviti…

Više o samom projektu možete pročitati ovdje, dok se fotografije nalaze na ovoj poveznici.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti