Nije tajna da Donald Trump i njegovi pristaše žele SAD pretvoriti u najsnažniju zemlju na svijetu koja će ostatku diktirati što će i kako kupovati, prodavati i proizvoditi. Posebnu pozornost posvetili su tehnološkom sektoru, što kroz pritisak na proizvođače da proizvodnju vrate na američko tlo, što kroz projekt "AI zvjezdanih vrata".
No, mnogima se neće svidjeti filozofija koju Bijela kuća ima prema razvoju tehnologije povezane s umjetnom inteligencijom.
Gostujući u programu CNBC-a, David Sacks, čojvek kojeg nazivaju "carem umjetne inteligencije i kriptovaluta" u Bijeloj kući, osvrnuo se upravo na planove koje Trumpova administracija ima.
Predsjednik Trump nam je zadao ovu misiju pobjede u utrci umjetne inteligencije. I mislim da postoje tri načina na koja to možemo učiniti. Prvi je inovacija, moramo nadmašiti naše globalne protivnike. Jednostavno nema zamjene za inovacije. Ne možete regulirati svoj put do pobjede u utrci za AI, a u Sjedinjenim Državama inovacije, dijelom od strane privatnog sektora, tako da je zapravo posao vlade omogućiti korištenje privatnog sektora i ukloniti birokraciju, rekao je Sachs.
Kao drugi način naveo je energetsku infrastrukturu jer su "aplikacije umjetne inteligencije vrlo gladne energije.
Ovi novi podatkovni centri troše puno električne energije, morat ćemo uložiti velika, nova sredstva u proizvodnju energije i u našu mrežu. Moramo ponovno bušiti, bušiti, i moramo izgraditi više AI infrastrukture, pojasnio je.
Kao treći način, naveo je "izvoz AI-a".
Moramo u osnovi izvoziti američku tehnologiju diljem svijeta, moramo je učiniti globalnim standardom u Silicijskoj dolini. Razumijemo da tvrtke koje pobjeđuju su one koje stvaraju najveće ekosustave. Imaju najviše programera na svojoj platformi, imaju najviše aplikacija u svojoj App Store trgovini na sličan način. Želimo da američka tehnologija bude globalni standard, istaknuo je.
Dodao je kako žele da što više ljudi diljem svijeta "usvaja američki tehnološki paket".
Želimo imati mentalitet širenja usvajanja i širenja američke tehnologije. I tako ćemo pobijediti u AI-u, uvjeren je.
Žele pomrsiti račune Kini
Osvrnuo se i na najvećeg konkurenta - Kinu, koja iako razvija svoju tehnologiju, za razvoj AI koristi i američke čipove. Točnije one Nvidijine. Tako se dotaknuo odluke američke administracije da dopusti ponovnu prodaju Nvidijinog H20 čipa u Kinu.
Slažem se da ne bismo trebali prodavati naše najbolje i najnovije napredne poluvodiče Kini, ali H20 je zastarjeli čip. Nije ni blizu najsuvremenijem. I zato je Bidenova administracija dopustila prodaju H20 čipa Kini, pa je ovo nastavak te politike, pojasnio je.
Vidjeli smo kako Huawei postiže ogroman napredak, predstavili su novu tehnologiju pod nazivom cloud matrix i počeli su prodavati svoju tehnologiju, izvoziti je u druge zemlje. Stoga mislim da je prilično važno da se zapravo natječemo i oduzimamo tržišni udio ljudima iz Huaweija u Kini. Inače u osnovi stvaramo ogromnu subvenciju za Huawei u Kini, dajemo im cijelo to tržište, dajemo im sav taj prihod za financiranje njihovog istraživanja i razvoja, i u osnovi stvaramo ekosustav razvojnih programera za njih, dodao je.
Mislim da ne želimo prodati Kini našu najnoviju, najbolju tehnologiju, ali mislim da barem želimo malo otežati Huaweiju. Želimo im prodati zastarjeli čip kako ne bi pobjegli s tim ogromnim dijelom tržišta, pojasnio je filozofiju američke adminsitracije Sacks.