Amerikanci podigli tužbu i upozoravaju: Ovo je omiljena platforma predatora i najopasnija za mlade

U SAD-u je i podignuta tužba protiv ove kompanije u kojoj se tvrdi kako je njihova platforma napravljena kako bi omogućila dijeljenje i distribuciju sadržaja s kojim se iskorištavaju djeca.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 06.09.2024. / 11:27 komentari
Mladi na telefonima (Foto: Getty Images)

Opasnosti koje djeci i mladima prijete na internetu iznimno su velike i brojne, a ne samo da oni nisu svjesni posljedica koje može imati povezivanje i komunikacija nepoznatim ljudima na internetu, već često toga nisu svjesni niti njihovi roditelji. Opasnost prijeti na svim platformama, no kako je pokazala istraga i tužba podignuta na sudu u Novom Meksiku, primarna platforma za online predatore koji se služe tzv. metodama sextortiona je - Snapchat.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Snapchat, ilustracija Snap počinje s eksperimentom koji se neće svidjeti korisnicima

U takvim slučajevima oni od mladih traže da im pošalju svoje golišave fotografije, pri čemu se lažno predstavljaju pa djeca misle da pričaju s osobama svojih godina. Nakon što dobiju slike, onda krenu ucjene i od njih traže da im šalju još fotografija i videa sličnog sadržaja. Problem Snapchata su često nestajuće poruke jer djeca misle da ih druga strana ne može snimiti, no uvijek postoji način da se snime i pohrane.

Prema državnom tužitelju Raúlu Torrezu, čiji je ured mjesecima istraživao Snapchat, ova je platforma sa svojim pravilima i dizajnom napravljena kako bi omogućila dijeljenje i distribuciju sadržaja s kojim se iskorištavaju djeca. Snap je krivo naveo ljude da povjeruju kako će fotografije i videa snimljene na njihovoj platformi nestati, ali predatori mogu trajno snimiti ovaj sadržaj, rekao je Torrez i naglasio kako oni golišave fotografije djece dijele i prodaju na internetu, najčešće na dark webu.

U sklopu istrage, odjel za pravosuđe savezne države Novi Meksiko napravio je lažan profil 14-godišnje djevojčice Heather na Snapchatu koja je razmjenjivala poruke s različitim profilima, od kojih su neki imali korisnička imena poput “child.rape” i slična.

U dark webu istražitelji su pronašli oko 10 tisuća zapisa povezanih sa Snapchatom i iskorištavanjem djece te se pokazalo kako je upravo Snapova platforma najveći izvor slika i videa na dark web stranicama koje su bile obuhvaćene istragom.

Snapchat, ilustracija Potez za pohvalu: Snap želi nastavnike upoznati s problemima mladih u virtualnom svijetu

Iz Snapa kažu kako su primili obavijest o tužbi te je pažljivo pregledavaju, a na nju će odgovoriti na sudu. Pri tome su naglasili da dijele zabrinutost tužitelja i javnosti oko sigurnosti mladih na internetu. Oni su, stoji u odgovoru novinarima, duboko posvećeni da Snapchat naprave sigurnim i pozitivnim mjestom za cijelu zajednicu, a pogotovo za mlade korisnike. U skladu s tim aktivni su u edukaciji zajednice te su tinejdžerima i roditeljima omogućili pristup alatima koji bi im trebali pomoći da budu sigurniji online.

Krajem prošle godine u ovoj saveznoj državi podignuta je tužba i protiv Mete u kojoj se navodi da kompanija nije zaštitila maloljetne korisnike Facebooka i Instagrama od seksualnog sadržaja namijenjenog za odrasle te od uznemirujućih poruka, fotografija i videa seksualnih predatora.

Izvor: NY Post
 

Vezane vijesti