Amerikanci žele mrežu autonomnih AI vojnih satelita zbog prijetnji iz Kine

U orbitalnoj igri šaha s visokim ulozima, sateliti pokretani umjetnom inteligencijom pojavljuju se kao američki pokušaj da nadmaši kineske ambicije svemirskog ratovanja i osigura orbitalnu nadmoć.

Branimir Vorša | 18.02.2025. / 09:55

Laserski povezana satelitska mreža, ilustracija
Laserski povezana satelitska mreža, ilustracija (Foto: Getty Images)

Dominacija američkih vojnih satelita suočava se s izazovom iz Kine, što izaziva zabrinutost oko sigurnosti u svemiru. Kako bi zadržala svoju prednost, američka ratna mornarica unapređuje planove za mrežu potpuno autonomnih vojnih satelita sposobnih za neovisno djelovanje bez GPS-a ili zemaljske kontrole, prema ranijem pisanju portala Defense News.

Stručnjaci vjeruju da bi umjetna inteligencija mogla igrati ključnu ulogu u osiguravanju da SAD ostanu u prednosti pred Kinom. Sateliti pokretani umjetnom inteligencijom mogli bi se oduprijeti napadima, poboljšati obradu podataka i poboljšati situacijsku svijest u svemiru.

Visoki ulozi u svemirskom ratovanju

Utrka za kontrolom satelita ima duboke implikacije.

AI će pružiti dodatne mogućnosti za nadzor i špijunažu, kao i mogućnost uplitanja u tuđu svemirsku imovinu putem spektralnog ratovanja ili kibernetičkih napada, rekla je za Business Insider Melanie Garson, izvanredna profesorica na Sveučilišnom koledžu London.

SAD upravlja stotinama vojnih satelita, ali Kina i Rusija smanjuju taj jaz. Vojni analitičari upozoravaju da bi Kina u sukobu mogla upotrijebiti protusatelitsku (ASAT) tehnologiju za onesposobljavanje američke svemirske tehnike, potencijalno korištenjem izravnih napada ili metoda hakiranja.

Procurjelo izvješće CIA-e iz 2023. godine istaknulo je usredotočenost Kine na ometanje američkih mreža satelitske kontrole. Kineska vojna strategija naglašava suprotstavljanje sustavima i destruktivni rat, s ciljem onemogućavanja satelitske komunikacije i koordinacije, navodi se u izvješću.

AI kao obrambena strategija

Sateliti pokretani umjetnom inteligencijom mogli bi se suprotstaviti navedenim prijetnjama omogućavanjem autonomnog donošenja odluka, smanjenjem ovisnosti o zemaljskim stanicama i odupiranjem elektroničkom ratovanju kao što je ometanje signala.

Decentralizirano donošenje odluka može povećati otpornost smanjenjem oslanjanja na zemaljsku infrastrukturu, rekla je za Business Insider Krista Langeland, zamjenica voditelja RAND Space Enterprise Initiative.

Još jedna prednost je sposobnost umjetne inteligencije da analizira ogromne količine podataka.

Svemir je ogroman. AI će pomoći satelitima da bolje razumiju što se događa oko njih i da prate što drugi sateliti rade, rekao je za navedeni portal Clayton Swope, zamjenik direktora Projekta sigurnosti u zračnom prostoru pri CSIS-u.

Izgledi za budućnost

Iako se umjetna inteligencija već integrira u vojne satelite, puna autonomija još je godinama daleko. Bivši šef nabave Američkih svemirskih snaga Frank Calvelli predvidio je da će sateliti postati znatno samostalniji u roku od 10 do 15 godina.

Napravili smo demonstraciju i dokazali principe te tražimo sljedeći korak. Želimo dobiti sredstva za izgradnju sustava u skladu s ovim smjernicama i njegovo pokretanje, istaknuo je za Business Insider Steven Meier, direktor svemirske tehnologije u američkom Naval Research Laboratoryju.

Vezane vijesti

Još vijesti