Stariji čitatelji sjetit će se početka ovog stoljeća, kad je internet dobivao na popularnosti, a poplava različitih internetskih tvrtki potaknula je veliko ulaganje u njih.
Taj "dot com bubble" odnosno balon koji je nastao, dosegnuo je svoj vrhunac početkom 2000. godine da bi se potom ispuhao, što je rezultiralo propadanjem brojnih (tada) velikih i poznatih tvrtki koje su se fokusirale na internet.
Slična se situacija, ako je vjerovati analitičarima, ponavlja, ali ovog su puta u središtu pozornosti tvrtke koje se bave umjetnom inteligencijom.
Naime, analitičar Richard Windsor u svojoj je bilješci objavljenoj na Radio Free Mobileu, napisao što bi se moglo dogoditi ako "AI balon" - pukne.
Kapital se nastavlja slijevati u sektor umjetna inteligencije, ali se veoma malo pozornosti posvećuje temeljima tvrtke, napisao je Windsor.
Da Windsor možda i nije tako daleko od istine, pokazuju situacije koje smo mogli vidjeti posljednjih mjeseci. Cijela situacija s OpenAI i Microsoftom koji je uložio čak 13 milijardi dolara u tu tvrtku, ali "nije akvizirao", pobudila je nelagodu u investitorima.
Diljem svijeta pojavljuju se tisuće AI startupova koji trebaju golema sredstva za rad, a ne mogu garantirati da će njihov AI model biti uspješan.
Stoga Windsor upozorava tvrtke da stanu na kočnicu i ne jure u sve što se može povezati s umjetnom inteligencijom.
Upravo se to dogodilo s internetom 1999. godine, autonomnom vožnjom 2017. i generativnom umjetnom inteligencijom 2024., napisao je.
No, Windsor nije jedini koji upozorava na potencijalni "AI balon". U srpnju 2023. godine, nedavno smijenjeni izvršni direktor Stabiliti AI, Emad Mostaque upozorio je bankare da bi ovo mogao biti "najveći balon svih vremena". I glavni izvršni direktor DoubleLine Capitala, Jeffrey Gundlach, usporedio je ludilo za umjetnom inteligencijom s "dot com balonom".
Čini se kako sve više ljudi upozorava na potencijalne razloge za zabrinutost koji se pojavljuju, a posljedice pucanja balona, ističu analitičari, mogle bi biti kobne.
Windsor je tako upozorio da bi se na udaru mogla naći Nvidia, koja jee trenutno jedina tvrtka koja ostvaruje opipljivu dobit od interesa koji je potaknulo ulaganje u generativnu umjetnu inteligenciju. Iako bi Nvidia vjerojatno preživjela "pucanje AI balon", njeni klijenti, tvrtke koji su pružatelji usluga generativne AI - ne bi.
U konačnici, stotine startupa koji razvijaju modele umjetne inteligencije, mogle bi kupiti velike tvrtke kojima tako nešto nedostaje u njihovom portfelju.
No, posljedice na financijsko i gospodarsko tržište koje bi "pucanje AI balona" imalo, trenutno je teško predvidjeti. Analitičari upozoravaju kako, ako se ponovi "pucanje dot com balona", to bi moglo imati dalekosežne posljedice. Sjetimo se samo da je "pucanje dot com balona" dovelo do pada burzi i recesije kako u SAD-u, tako i u Europi.