Možda je to teško shvatiti, no Apple je upravo dosegao tržišnu vrijednost veću od 700 milijardi dolara, brojke koje su mu donijele povijesnu titulu.
tri vijesti o kojima se priča


Kao usporedbu, Apple je prošlo tromjesečje dosegao korporativni rekord s zaradom od 18 milijardi dolara, 37% više nego godinu ranije, te skoro dvije milijarde više od dosadašnjeg rekorda iz 2011. godine koji je držala tvrtka Gazprom.
Više od 60% prihoda Appleu dolazi od prodaje iPhonea, a u prilog tome ide i širenje na tržište u Kini koje je u posljednjih pet godina naraslo s milijardu na 38 milijardi dolara prihoda. Što će s tolikom količinom novaca u banci, veće zalihe nego što to ima Švicarska čiji BDP godišnje iznosi 685 milijardi dolara, Tim Cook ističe kako će dio vratiti dioničarima, te ostatak i dalje ulagati u istraživanje i razvoj.
No, Apple su smiješi još svjetlija budućnost. Mnogi prognoziraju kako će kompanija ubrzo doseći vrijednost od bilijun dolara, te bi time bila i prva kompanija s takvom astronomskom tržišnom vrijednošću. Ako pogledamo spektar proizvoda koje kompanija nudi, uviđamo na nove poslovne prilike. “iOS se nalazi svugdje oko vas, u džepu, automobilu, na ruci, u domu..”, dodaje Cook. Apple Watch na tržište izlazi krajem travnja, a ta kategorija mogla bi donijeti nove profite kompaniji koja je ujedno i jedna od rijetkih koja objedinjuje softver, hardver i usluge.
Apple Pay je također jedna od svijetlih točaka kompanija, te već imaju potpisan ugovor s 2500 banaka, a njihove usluge počeli su koristiti gotovo svi, od malih trgovina, preko avio kompanija. Nadalje, tu je i rastuće tržište računala, te trgovine aplikacijama, glazbom i općenito digitalnim sadržajem.
Apple ima najbolju poziciju na tržištu ikad, i uz pregršt novaca u banci, talentiranim ljudima i dobrom vizijom, teško da može pogriješiti u sljedećih 10-ak godina.
Voljeli ga ili mrzili, Apple je napravio nešto što niti jednoj kompaniji do sada nije pošlo za rukom. Imaju ogroman dio mobilnog tržišta, lojalne kupce, brand, novac, prepoznatljivost, kvalitetu i očito dobre ideje za budućnost.
Zadnje vrijeme kompanija prijeti proizvođačima dodataka za iPhone da će im zabraniti proizvodnju istih jer radi njih u javnost cure podaci vezano uz nove, još neobjavljene uređaje. Spomenimo na kraju i da se Apple u potpunosti prebacuje na obnovljive izvore energije, pa tako ulažu 850 milijuna dolara u farmu solarnih ćelija koje će dati dovoljno energije za novi kampus koji će “udomiti” 12.000 zaposlenika.