Kao što Muskov SpaceX razvija Starlink, uslugu satelitskog interneta koja bi svim ljudima na planeti trebala omogućiti pristup brzom internetu, tako i Bezosov Amazon razvija sličnu uslugu u okviru svog Projecta Kuiper. Amazon kasni za Muskom te do sada još nisu poslali niti jedan od planiran 3236 satelita u orbitu, no ovaj su tjedna napravili veliki korak prema tome.
Tvrtka je, naime, za razdoblje od sljedećih pet godina osigurala čak 83 lansiranja svojih satelita u orbitu putem raketa tri kompanije. Jedna od tih kompanija, nije teško pogoditi, jest Bezosov Blue Origin, dok su ostale dvije kompanije s čijim će se raketama sateliti lansirati Arianespace i United Launch Alliance.
Prije prvih misija s kojima će satellite poslati u svemir, Amazon planira i dvije testne misije koje su planirane za drugi dio ove godine. U tim se misijama neće koristiti rakete spomenutih kompanija, već raketa ABL Space Systemsa jer trenutačno niti jedna od raketa s kojima bi Amazonovi sateliti trebali odletjeti u svemir još nije dovršena i na njihovom se razvoju i dalje radi.
Koliko je ovakav oblik satelitskog interneta koristan vidjeli smo tijekom proteklih mjesec i pol u Ukrajini gdje je Musk poslao terminale za pristup Starlinkovom internetu. No takav satelitski internet ima i brojne kritičare, prvenstveno astronome koji se žale da im svjetlo koje se reflektira sa satelita uništava prikaz na noćnom nebu i promatranje svemirskih tijela. Muskov SpaceX do sada je u svemir poslao oko 2300 satelita koji kruže Zemljinom orbitom, a njegov dugoročni plan je poslati čak oko 30 tisuća satelita u svemir.
Izvor: BBC