Brojna su istraživanja pokazala, a mnogi roditelji to su doživjeli i na primjeru vlastite djece - društvene mreže mogu imati izrazito negativan utjecaj na tinejdžere. Iako su takve mreže zabranjene mlađima ispod 13 godina, veliki broj mlađe i starije djece ih koristi, objavljuje vlastiti sadržaj na njima te pregledavaju sadržaj koji nije primjeren za njihovu dob. Mnogi oni malo stariji postali su ovisni o raznim platformama, što se odražava na njihov život, dobrobit i mentalno stanje.
Iako, čini se, postoji konsenzus kako pretjerano korištenje društvenih mreža, kao i ekrana općenito među mladima nije dobro, nije pronađeno neko konkretno rješenje kako bi se stalno na kraj toj ovisnosti ili barem napravio neki balans između života s i bez ekrana i društvenih mreža.
Jedna od rijetkih država koja je odlučila napraviti jedan takav radikalan potez je Australija čiji je parlament nedavno dao palac gore zabrani korištenja društvenih mreža mlađima od 16 godina. Tim povodom premijer Australije Anthony Albanese rekao je kako je svima jasno da se tehnologija brzo mijenja i razvija te niti jedna vlada neće moći zaštititi svako dijete od svih prijetnji, no ovim potezom htjeli su poručiti roditeljima da im “drže leđa”. Nova pravila na snagu bi trebala stupiti tijekom godine dana te bi platforme poput Facebooka, Instagrama, TikToka i drugih trebale onemogućiti mlađima od 16 pristup svojim servisima, a u suprotnom ih čeka velika kazna.
O društvenim mrežama i zabrani za BBC je govorio i Bill Gates. On je rekao kako ništa nije dobro što se pretjerano koristi te kako neki ljudi čak smatraju da njihova djeca previše čitaju pa misle da bi trebali zatvoriti knjigu i ići se vani igrati. Slična je stvar i s telefonima i videoigrama, a možda još više i s društvenim mrežama. Ne samo da treba voditi računa o načinu na koji djeca koriste društvene mreže, već i odrasli.
Što se tiče poteza koji su povukli u Australiji i zabrani pristupa društvenim mrežama mlađim od 16 godina, on kaže kako postoji dobra šansa kako je to dobra stvar te da će biti zanimljivo vidjeti kakvi će biti rezultati tog eksperimenta za djecu.
Inače, Gates je u jednom ranijem intervjuu rekao kako njegova djeca nisu smjela imati smartphone dok nisu navršila 14 godina, a djeci je ograničio i korištenje računala, sve kako se ne bi postala ovisna o ekranima i internetu. Također, poznato je i kako je ranije zabranio korištenje telefona za stolom tijekom obroka kako bi obitelj mogla razgovarati uživo, a ne da su svi na okupu i gledaju u ekrane.
Izvor: The Independent