Bivši astronaut i čelnik ESA-e upozorava: Kina planira lansirati još raketa koje će nekontrolirano padati na Zemlju

Izuzetno je teško pratiti svemirsko smeće i točno izračunati gdje će ono pasti.

Martina Čizmić | 10.05.2021. / 16:53 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

 Kineska raketa Long March 5b, koja je tijekom vikenda nekontrolirano pala u Indijski ocean, a prije toga dobro prestrašila i zabrinula svijet, nije ni prva, a ni posljednja koja će to napraviti.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Kako su potvrdili iz Europske svemirske agencije (ESA), takvih bi događaja moglo biti još u sljedećim godinama.

Slika nije dostupna Kineska raketa pada bez kontrole, nitko ne zna gdje će udariti, ali u Pentagonu ju ne namjeravaju pokušati uništiti

Slika nije dostupna Dijelovi najveće kineske rakete izgorjeli u atmosferi, neki komadi ipak završili u Indijskom oceanu

Naime, Peking planira još barem desetak lansiranja raketa s dijelovima nove svemirske postaje i to do kraja 2022. Barem dva lansiranja obavit će se raketama Long March 5b, kakva je tijekom vikenda nekontrolirano pala na Zemlju.

Možemo očekivati slične situacije i za sljedeća dva lansiranja, ili koliko ih već bude s raketama Long March 5b, rekao je bivši astronaut i koordinator za međuagencijsku suradnju u ESA-i, Thomas Reiter dodavši kako to ne bi bilo baš dobro.

Svaki put kad budu lansirali novi modul za postaju, morat ćemo podići pogled i pokušati otkriti gdje će raketa pasti, dodao je Reiter.

Thomas Reiter Astronaut o iskustvu svemira iz prve ruke: "Želite li s jedne strane postaje doći na drugu, dovoljno je odgurnuti se vrškom prsta"

Problem je što kineska raketa pada nekontrolirano, pa je prava sreća što je ovaj put pogodila Indijski ocean, a neko naseljeno područje. Hoće li tako biti i buduće teško je reći.

Naime, izuzetno je teško pratiti svemirsko smeće i točno izračunati gdje će ono pasti. Zbog toga je još problematičnija odluka kineskih vlasti da s drugim svemirskim agencijama ne dijele tehničke podatke o budućim lansiranjima.

Ako se nešto ne promijeni, i ubuduće ćemo morati pomno pratiti što Kina radi u svemiru, kako bismo na vrijeme mogli upozoriti ljude na području na kojem bi ostaci mogli pasti. 

Izvor: Business Insider

Vezane vijesti