Prošlotjedna odluka Donalda Trumpa kojom je Huawei stavio na crnu listu kompanija kojima je ograničena dostupnost američke tehnologija mogla bi imati velike i dalekosežne posljedice. Tom odlukom, komentirali su na Bloombergu, počeo je tehnološki hladni rat između Kine i SAD-a te je svima u Kini sada jasno da više ne mogu ovisiti o američkoj tehnologiji, odnosno hardveru i softveru američkih kompanija koji se nalazi ispod haube kineskih računala i telefona.
For Huawei users' questions regarding our steps to comply w/ the recent US government actions: We assure you while we are complying with all US gov't requirements, services like Google Play & security from Google Play Protect will keep functioning on your existing Huawei device.
— Android (@Android) May 20, 2019
Ono što možemo očekivati, odnosno što se čini kao rješenje koje ostaje Kini jest u potpunosti se posvetiti razvoju vlastitog hardvera i softvera, odnosno vlastitih procesora (uključujući i alate i opremu za njihovu proizvodnju) i kineskog operativnog sustava za računala i telefone, smatraju na ovom poslovnom portalu. To su slikovito nazvali "podizanjem digitalne željezne zavjese" koja će svijet podijeliti na dvije odvojene tehnološke sfere. U tome bi kineskim kompanijama mogla pomoći vlada s izdašnim subvencijama i financijskom i drugom podrškom kako bi razvili što konkurentnije proizvode. Proces neće biti ni jednostavan ni brz, no ako zaista do toga dođe, možemo se pitati kako će izgledati mobilno tržište za nekoliko godina.
Također, treba napomenuti da se zabrana ne odnosi samo na Android te su i druge američke kompanije poput Intela i Qualcomma do daljnjeg odlučile prekinuti isporuke svoje komponenata Huaweiju. Već smo pisali kako kineska kompanija već godinama razvija vlastiti softver kako bi bili spremni upravo na ovakvu situaciju, no nitko ne zna kako izgleda njihov mobilni operativni sustav, koliko je brz i kakve se aplikacije na njemu mogu pokretati, tako da je pitanje kako će moći konkurirati Androidu.
Izvor: Bloomberg