CERT pozvao i hrvatske građane na poseban oprez: Budite sumnjičavi prema bilo kakvim porukama povezanima s Ukrajinom

Iako trenutno u Hrvatskoj nema kibernetičkih napada koji su povezani s napadima u Ukrajini, iz CERT-a pozivaju građane na dodatni oprez.

Martina Čizmić | 25.02.2022. / 08:40 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Kibernetički napadi na Ukrajinu traju već nekoliko tjedana, a posljednjih su se dana posebno intezivirali. Europski timovi za kibernetičku sigurnost (CSIRT) i Kibernetički tim za brzo reagiranje (CRRT)  već nekoliko tjedana prate napade na mreže i sustave u Ukrajini.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha"

Slika nije dostupna Diljem Europe raspoređen Kibernetički tim za brzo reagiranje, među njegovim stručnjacima i Hrvati

Kako su izvijestili iz hrvatskog CERT-a, to uključuje sprečavanje i onemogućavanje DDoS napada, napade zlonamjernim kodom, postavljanje lažnih web stranica ukrajinske vlade i širenje lažnih vijesti (kao što su vijesti o kvaru bankomata ili mobilnih mreža u Ukrajini).

Prema našim saznanjima u Hrvatskoj trenutno nema aktivnosti koje su izravno povezane s napadima u Ukrajini. CERT.hr je u stalnoj komunikaciji i pripravnosti uz daljnje praćenje razvoja situacije u Ukrajini i utjecaja na nacionalne sustave i mreže. Po potrebi ćemo o odgovarajućim mjerama obavijestiti operatore ključnih usluga i davatelje digitalnih usluga (prema Zakonu o kibernetičkoj sigurnosti NN 64/2018), druge potencijalno ugrožene subjekte i širu javnost, dodaju iz CERT-a.

Iako trenutno u Hrvatskoj nema kibernetičkih napada koji su povezani s napadima u Ukrajini, iz CERT-a pozivaju građane na dodatni oprez.

Slika nije dostupna Ukrajina na udaru kibernetičkih napada: Zapad nudi pomoć, no pitanje je koliko zaista može pomoći  

Građane pozivamo na dodatan oprez i dodatnu pažnju prilikom otvaranja poveznica, privitaka i sličnog sadržaja koji im mogu doći putem e-pošte ili im se pojaviti prilikom pretraživanja interneta jer ih može odvesti na stranice koje sadrže lažne vijesti ili omoguće preuzimanje zlonamjernog sadržaja, ističu iz CERT-a te upozoravaju kako bi sadržaji povezani sa situacijom u Ukrajini mogli poslužiti kao mamac za phishing kampanje, širenje lažnih vijesti ili se iskoristiti za druge vrste prijevara korisnika.

Stoga, ako u svom inboxu pronađete poruku koja aludira na Ukrajinu, budite veoma oprezni i dva puta provjerite tko je pošiljatelj i što vam točno šalje te nemojte klikati na poveznice ili otvarati privitke prije provjere.

Vezane vijesti