Mnogi pričaju o Terry Guo-u, 59-eto godišnjaku, kao reinkarnaciju Henry Forda, čovjeku koji radi 15h dnevno, živi odmah pokraj svog ureda i vodi kompaniju s preko 920,000 zaposlenika u više 20 tvornica. Terry-ev početak nije bio lak, u posao je krenuo s 23 godine.
tri vijesti o kojima se priča


Gwo je svoj posao započeo služeći 3 godine u vojsci. Nakon vojske, 2 godine radio je kao službenik na otpremi robe u Taiwanu gdje je primjetio ogroman porast izvoza robe. Prateći ekonomsku situaciju, odlučio se i sam upustiti u taj posao. Godine 1974. posudio je od majke 7500$ koje je uložio u mašine za izradu plastičnih kalupa i počeo proizvoditi gumbe za mijenjanje programa na crno-bijelim televziorima. Prvi kupac bio mu je Admiral TV, tvrtka smještena u Chicagu, a ubrzo nakon nje počeo je surađivati s ostalim tvrtkama poput RCA, Zenith i Philipsa.
80-ih godina posao je počeo cvjetati nakon što su počeli prozivoditi kablove za joystick za Atari 2600 igraću konzolu. Početkom '80-ih Guo se odlučio za veliki pothvat otišavši posjetiti 32 američke države u 11 mjeseci. Posjećivao je razne kompanije i nenajavljeno upadao u urede poput prodavača koji rade na principu 'vrata do vrata' u Lincoln-u kojeg je iznajmljivao u svakom gradu. Kako bi smanjio svoje troškove Guo je spavao na stražnjem sjedištu auta.
U Raleigh, N.C. rezervirao je motel u blizini IBM-ovog postrojenja gdje se zadržao tri dana dogavarajući sastanak s čelnciima te tvrtke, što je i uspio te odmah dogovorio narudžbu za izradu konektora.
Kasnije u '90-ima počeo je surađivati s velikim kompanijama poput Compaq-a, Apple-a, HP-a, Dell-a. Kako bi dobio posao s Dell-om, za kojeg je radio kučišta za stolna računala, Terry je morao svoj pogon imati u Americi, što je bio ogroman gubitak novaca, no Terry je udovoljio uvjetima Dell-a te time kupio 'kartu' za daljnju suradnju.
Kasnije kako je tvrtka napredovala, zapošljavala sve više radnika, stigla je i na udar medija samoubojstvima radnika. Prema svjedočanstvima zaposlenika, uvjeti za rad postali su nepodnošljivi. Iako ima mnogo raznih priča i događaja, ovaj puta priču ćemo ostaviti za drugi put.
Nova velika evolucija Foxconn-a već je započela izgradnjom tvorničkih kampusa veličine grada, gdje će se nalaziti centri za prehranu, uredi, stanovi i prostorije za pranje rublja. Vlasti su se već složile s Guo-om te uložile 3.5 milijarde dolara u nova postrojenja za izradu i sklapanje tehnoloških komponenata, te omogućila jeftine stanove za radnike Foxconn-a. Guo tvrdi da će time smanjiti samoubojstva iz razloga što će biti blizu svojih domova, a ujedno i smanjiti troškove radnika.
Postoji šala između izvršnih ljudi u Foxconnu, čiji život ovisi o toj tvrtki, kako će za 20 godina sve biti proizvedeno u Foxconnu i prodano u Wal-Martu.
Što vi mislite o Foxconn-u? Da li velike kompanije potpuno dominiraju tržištem? Ima li mjesta za male kompanije? Ostavite nam komentar i pokrenite raspravu.
Via [Businessweek], Photo [Businessweek]