Više od stotinu poduzeća potpisalo je obveze iz Pakta EU-a o umjetnoj inteligenciji za poticanje pouzdanog i sigurnog razvoja umjetne inteligencije, priopćili su iz Europske komisije.
Među potpisnicima su dobro poznate multinacionalne korporacije i europska mala i srednja poduzeća (MSP-ovi) iz različitih sektora, uključujući informacijske tehnologije, telekomunikacije, zdravstvo, bankarstvo, automobilsku industriju i aeronautiku. Kako se ističe u priopćenju, paktom se podupiru dobrovoljne obveze industrije da počne primjenjivati načela Akta o umjetnoj inteligenciji prije početka njegove primjene te se jača suradnja između Ureda EU-a za umjetnu inteligenciju i svih relevantnih dionika, uključujući industriju, civilno društvo i akademsku zajednicu.
Među ostalim, potpisnici su se obvezali da će:
· izraditi strategiju upravljanja umjetnom inteligencijom kako bi se potaknulo uvođenje umjetne inteligencije u organizaciju i radilo na budućoj usklađenosti s Aktom o umjetnoj inteligenciji.
· mapirati visokorizične sustave umjetne inteligencije
· promicanje pismenosti i osviještenosti zaposlenih u području umjetne inteligencije, osiguravati etički i odgovorni razvoj umjetne inteligencije.
Osim tih temeljnih obveza, više od polovine potpisnika obvezalo se na dodatne obveze, uključujući osiguravanje ljudskog nadzora, ublažavanje rizika i transparentno označivanje određenih vrsta sadržaja stvorenih umjetnom inteligencijom, kao što su uvjerljivi krivotvoreni sadržaji.
Iz Komisije ističu kako se tvrtke još uvijek mogu pridružiti Paktu o umjetnoj inteligenciji i obvezati se u svakom trenutku dok se Akt o umjetnoj inteligenciji ne počne u potpunosti primjenjivati.
Podsjetimo, uoči primjene Akta o umjetnoj inteligenciji, Komisija je pokrenula inicijativu tvornice umjetne inteligencije 10. rujna 2024. koja će osigurati startupovima i industriji jedinstvenu kontaktnu točku za inovacije i razvoj umjetne inteligencije, uključujući podatke, talente i računalnu snagu. Tvornice umjetne inteligencije potaknut će i razvoj i validaciju industrijskih i znanstvenih primjena umjetne inteligencije u ključnim europskim sektorima kao što su zdravstvo, energetika, automobilska i prometna industrija, obrana i zrakoplovno-svemirska industrija, robotika i proizvodnja, čista i poljoprivredna tehnologija.
Zajedno s mjerama potpore poduzetničkom kapitalu i vlasničkim kapitalom, uvođenjem zajedničkih europskih podatkovnih prostora, inicijativomGenAI4EUi velikim izazovom u području umjetne inteligencije kojim se startupovima pruža financijska potpora i pristup superračunalima EU-a, Komisija će osnovati i Europsko istraživačko vijeće za umjetnu inteligenciju kako bi se iskoristio potencijal podataka te strategiju za primjenu umjetne inteligencije za poticanje novih industrijskih primjena umjetne inteligencije.
Podsjetimo i kako je Akt o umjetnoj inteligenciji stupio na snagu 1. kolovoza 2024. Neke odredbe Akta o umjetnoj inteligenciji već su u potpunosti primjenjive, dok će se Akt o umjetnoj inteligenciji u potpunosti početi primjenjivati dvije godine nakon njegova stupanja na snagu, uz neke iznimke: zabrane će stupiti na snagu nakon šest mjeseci, pravila upravljanja i obveze za UI modele opće namjene počet će se primjenjivati nakon 12 mjeseci, a pravila za UI sustave ugrađene u regulirane proizvode počet će se primjenjivati nakon 36 mjeseci.