EU pokreće još jednu istragu protiv Googlea: Prijeti li im nova velika kazna?

EU je pokrenuo preliminarnu istragu protiv Googlea o načinu na koji prikupljaju i koriste podatke građana Unije.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 02.12.2019. / 08:24 komentari
Google (Foto: AFP)

Europska komisija u posljednjih nekoliko godina tri je puta kaznila Google, odnosno Alphabet zbog nepoštenih praksi u poslovanju. Kazne koje su "opalili" Googleu nisu male te njihov zbroj u posljednje tri godine iznosi više od 9 milijardi eura – jednom je to bilo zbog iskorištavanja svoje dominantne pozicije na tržištu online oglašavanja, zatim zbog online šopinga te zbog Androida na kojem su korisnici morali koristiti njihovu tražilicu i internetski preglednik Chrome.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Google Udar regulatornih tijela na internetskog diva: Počinje istraga Googleove usluge pretraživanja i Androida

Google je sada ponovno na tapeti Europske komisije zbog još jedne, možemo reći uobičajene, ali i kontroverzne prakse – prikupljanja osobnih podataka korisnika, odnosno potencijalnog kršenja pravila povezanih uz prikupljanje tih podataka. Preliminarna istraga već je započela te se sada skupljaju informacije o tome kako i zašto kompanija prikuplja podatke o korisnicima u EU-u, a ponajviše ih zanima lokalno pretraživanje, oglašavanje i skupljanje podataka putem internetskih preglednika.

Komisija je već Googleu poslala pitanja o načinima prikupljanja i korištenja tih podataka te ćemo vidjeti što će napraviti nakon što dobiju odgovore te, s obzirom na dosadašnju praksu, možemo očekivati veću istragu i možda novu veliku kaznu. O tome je još ipak prerano govoriti, a iz Googlea su dosad samo komentirali da podatke prikupljaju kako bi poboljšali svoje usluge, dok sami korisnici imaju mogućnost upravljanja svojim podacima, mogu ih brisati i mijenjati kad god žele.

Osim u Europi, velike tehnološke kompanije, uključujući naravno i Alphabet, pod sve su većim pritiskom i u SAD-u. Regulatorna tijela u Americi nedavno su najavila pokretanje istraga protiv velikana tehnološke industrije, a sve se češće govori i o razbijanju njihova monopola tako da se velike kompanije podijele u više manjih kompanija. Teško da će se takvo što dogoditi, no političari ne isključuju takvu mogućnost.

Slika nije dostupna Katastrofalan propust u Androidu: Hakeri su mogli snimati i prisluškivati stotine milijuna korisnika, bez njihova znanja

Zanimljivo, govoreći o istoj temi, nedavno je suosnivač Applea Steve Wozniak rekao da mu je žao da se i Apple nije podijelio u više odvojenih i neovisnih odjela.

Izvor: Silicon Angle
 

Vezane vijesti