Europske IT tvrtke kritiziraju EU: Ne želimo da američke tvrtke "osvoje" europski oblak

Američki tehnološki divovi žele pristup unosnom tržištu javne nabave usluga u oblaku, a EU strahuje od nezakonitog državnog nadzora i dominacije američkih tvrtki u segmentu usluga u oblaku.

Hina | 11.04.2024. / 13:11 komentari
Usluge u oblaku, ilustracija (Foto: Getty Images)

 Skupina europskih kompanija na čelu s Deutsche Telekomom i Airbusom kritizirala je prijedlog EU-a kojim bi se Amazonu, Googleu i Microsoftu omogućio neograničen pristup europskom tržištu usluga u oblaku.

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Belgija, aktualna predsjedateljica EU-a, predložila je program dodjele certifikata (EUCS) koji bi jamčili kibernetičku sigurnost usluga u oblaku i pomagali vladama i kompanijama pri odabiru sigurnog i pouzdanog dobavljača.

Program po novom prijedlogu više ne bi uključivao odredbu o "suverenitetu", koja bi američke tehnološke divove obvezala na osnivanje zajedničke tvrtke odnosno na suradnju s kompanijom sa sjedištem u EU-u pri pohrani i obradi podataka o europskim korisnicima.

Novi belgijski prijedlog bit će tema sastanka stručnjaka za kibernetičku sigurnost 27 članica EU-a, zakazanog 15. travnja, a Europska komisija trebala bi objaviti plan o kibernetičkoj sigurnosti ove jeseni.

Članice EU-a trebale bi odbaciti najnoviji prijedlog budući da ne uključuje odredbu o suverenitetu, stoji u zajedničkom pismu vladama i visokim dužnosnicima EK oje su potpisali Deutsche Telekom, Airbus i još 16 kompanija.

Digitalne tehnologije u EU EU popustio pod pritiskom: Izostavlja se važan zahtjev u odredbama o kibernetičkoj sigurnosti

Uključivanje odredbi o EU-HQ (sjedištu u EU - op. ur.) i o europskoj kontroli u glavni program nužno je kako bi se ublažio rizik od nezakonitog pristupa podacima na temelju stranih zakona, navele su kompanije u pismu u koje je Reuters dobio uvid.

Ako te odredbe ne budu uključene, strane vlade mogle bi osigurati uvid u europske podate na temelju svojih zakona, poput američkog Cloud Acta ili kineskog Nacionalnog obavještajnog zakona, upozoravaju kompanije.

Američki tehnološki divovi žele pristup unosnom tržištu javne nabave usluga u oblaku, a EU strahuje od nezakonitog državnog nadzora i dominacije američkih tvrtki u segmentu usluga u oblaku.

Oznaka kibernetičke sigurnosti EU-a trebala bi slijediti primjer europske platforme za računalstvo u oblaku Gaia-X, koja je uspostavljena kako bi se smanjila ovisnost EU-a o američkim kompanijama i uključuje odredbu o suverenitetu, napominju europske tvrtke.

Oznaka bi ujedno zaštitila od etablirane američke konkurencije europske kompanije koje pružaju usluge u oblaku, dodaju, upozoravajući da je taj sektor u EU tek u povojima.

Uklanjanje tih odredbi iz programa ozbiljno bi potkopalo održivost autonomnih europskih rješenja u računalstvu u oblaku – od kojih su mnoga još u razvoju ili su već dostupna na tržištu, napisali su.

Pismo su, među ostalima, potpisali i francuska energetska grupa EDF, francuski pružatelj usluga u oblaku OVHcloud i talijanska Aruba, Dassault Systemes, njemački Ionos, Telecom Italia, austrijski Exoscale, francuska tehnološka kompanija Capgemini i Eutelsat.

Vezane vijesti