Facebookova usluga zaštite profila javnih osoba dostupna i u Hrvatskoj

Meta je proširila program Facebook Protect i na Hrvatsku, što znači da će i hrvatski političari, javni dužnosnici, ali i aktivisti i novinari moći dodatno zaštititi svoje profile od hakiranja i neovlaštenih upada.

Martina Čizmić | 23.02.2022. / 11:00 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Hakiranje profila na društvenim mrežama nije toliko rijetko koliko bi mogli misliti. Dijelom su tome krivi sami korisnici koji dijele lozinku s drugima ili koji jednostavno koriste preslabe lozinke i ne koriste druge mjere zaštite svog profila. 

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

No, jedno je kad hakiraju profil prosječnog korisnika, a drugo kad se to dogodi javnoj osobi koju prate deseci tisuća (ili čak milijuni) i čijim objavama ljudi vjeruju. 

Slika nije dostupna Jeste li znali za ovu opciju na Facebooku? Iznimno je korisna i važna za privatnost

Upravo kako bi dodatno zaštitili takve, javne osobe, u Facebooku su započeli s testiranjem programa 2018. godine, a službeno pokrenuli program Facebook Protect u SAD-u uoči predsjedničkih izbora 2020.godine. Radi se o sigurnosnom programu koji pomaže u zaštiti osoba koje su u, kako ističu, "većem riziku od zlouporabe korisničkih računa i hakerskih napada, poput aktivista za ljudska prava, novinara i dužnosnika".

Program je postepeno širen i na druge zemlje, pa je prema posljednjim informacijama u njega uključeno više od 1,5 milijuna korisničkih računa u više od 50 država svijeta. Od danas, taj je program dostupan i u Hrvatskoj.

Kako su istaknuli iz Mete, korisnicima Facebooka koji ispunjavaju uvjete za njegovo korištenje prikazat će se informacije o programu i upute za prijavu.

Facebook Protect je sigurnosni program za zaštitu korisnika koji su u većem riziku od zlouporabe korisničkog računa, poput aktivista za ljudska prava, novinara i dužnosnika. Nakon što se korisnik prijavi za korištenje programa, pratimo njegov korisnički račun kako bismo uočili potencijalne hakerske prijetnje i pomogli mu u povećanju stupnja zaštite. Jedan je od alata, primjerice, korištenje dvofaktorske provjere koja je jedna od najvažnijih sigurnosnih provjera za sprječavanje malicioznih pristupa korisničkom računu iz preglednika ili s mobilnih uređaja koji nam nisu poznati. Iako nismo u mogućnosti spriječiti svaki maliciozni napad, neprestano tražimo načine da budemo korak ispred i ovaj je program jedna od nekoliko aktivnosti koje provodimo kako bismo ih otežali i smanjili njihov broj, pojasnio je Jacob Turowski, voditelj javnih politika za središnju i istočnu Europu u Meti.

Facebook Protect program dostupan je i korisnicima (primjerice, privatnim profilima javnih osoba), ali i službenim stranicama tih osoba (primjerice, službene Facebook stranice političara ili drugih dužnosnika putem kojih komuniciraju s javnošću).

Kad je riječ o stranicama, njihovi se administratori trebaju prijaviti za ulazak u program. Međutim, svi administratori registriranih stranica bit će podvrgnuti autorizaciji kako bi se povećala sigurnost stranice – neovisno o tome jesu li se prijavili za program ili ne. U okviru procesa autorizacije na stranicama, od administratora se zahtijeva da osiguraju svoje korisničke račune korištenjem dvostupanjske autentifikacije i navođenjem države u kojoj borave. Uz to, osoba koja upravlja stranicom mora to raditi preko profila sa stvarnim imenom, pri čemu taj profil mora ujedno biti i jedini koji koriste na platformi.

Slika nije dostupna Zuckerberg najavio zanimljive promjene vezano uz privatnost korisnika Messengera

Facebook Protect do sad se pokazao kao dobro rješenje pogotovo uoči izbora u pojedinim državama, kad su političari i javni dužnosnici najaktivniji na društvenim mrežama i kad su njihovi profili najranjiviji. 

Vezane vijesti