Započela je gradnja prve tvornice za autonomna električna vozila u Hrvatskoj. Kako su priopćili iz tvrtke Verne, tvornica će se prostirati na 28.500 kvadratnih metara unutar novog poslovnog parka VGP Park Zagreb u Lučkom pokraj Zagreba. Projekt će biti realiziran u partnerstvu Vernea i VGP-a.
U sklopu novog poslovnog parka od ukupno deset hektara u Lučkom - VGP Parka Zagreb, napreduju radovi na izgradnji tvornice za velikoserijsku proizvodnju autonomnih električnih vozila.
Izgradnja Verneove tvornice za velikoserijsku proizvodnju strateški je važan korak za našu kompaniju i značajan doprinos razvoju automobilske industrije budućnosti u Hrvatskoj. Ovo je prva tvornica takve vrste u regiji, čime Hrvatska zauzima ključnu poziciju u modernoj automobilskoj industriji. Sva Verneova vozila proizvodit će se u Hrvatskoj te odavde izvoziti na globalna tržišta. Zadovoljni smo zbog suradnje s VGP-om, liderom u industriji, koji svojim tehničkim iskustvom osigurava uspješnu realizaciju ovog zahtjevnog projekta. Bitno je naglasiti kako izgradnja Verneove tvornice, troškovi njezina održavanja te dodatna sredstva koja će Verne uložiti u opremanje dolaze isključivo iz privatnih investicija i nisu povezani s EU financiranjem, istaknuo je Marko Pejković, glavni izvršni direktor i suosnivač Vernea.
Dodao je kako će proizvodni pogon za autonomna električna vozila biti izgrađen prema Verneovim potrebama i specifikacijama.
Opremit će se najmodernijom tehnologijom za proizvodnju, sklapanje i testiranje Verneovih autonomnih vozila, a realizacija tog projekta predstavlja značajan iskorak našeg gospodarstva prema razvoju digitalnih i zelenih tehnologija u proizvodnji. Po završetku gradnje tvornica će otvoriti do 400 radnih mjesta.
Dovršetak građevinskih radova predviđen je za kraj ove godine, dok će tvornica s radom po planu projekta započeti 2026. godine. U početku je planirana proizvodnja od nekoliko stotina vozila, s postupnim povećanjem kapaciteta proizvodnje u skladu s dinamikom razvoja projekta.