Gdje se skrivaju planeti najsličniji Zemlji? AI bi mogao imati odgovor

Čak i nesavršen model mogao bi biti od pomoći.

Martina Čizmić | 21.04.2025. / 11:32

Potraga za nastanjivim planetima, ilustracija (Foto: © University of Bern, ilustracija: Thibaut Roger)

 Astronomi bi u budućnosti mogli otkrivati nove nastanjive svjetove zahvaljujući pomoći tehnologije. Točnije, zahvaljujući umjetnoj inteligenciji.

Naime, različiti teleskopi diljem svijeta, a i oni u svemiru, svakog dana na Zemlju šalju gomile podataka koje treba pregledati, kategorizirati, analizirati i provjeriti prije nego što se može objaviti bilo kakvo otkriće.

Ljudima za to trebaju mjeseci pa čak i godine, a neki setovi podataka vjerojatno se nikad neće uspjeti obraditi. Ako ih budu obrađivali samo ljudi.

No, istraživači sa Sveučilišta Bern razvili su model umjetne inteligencije koji bi mogao otkrivati nastanjive svjetove koji su do sad bili skriveni od pogleda znanstvenika.

Izdvojena planetarna masa SIMP 0136 NASA-in teleskop uočio neobičan objekt u međuzvjezdanom prostoru koji je zainteresirao znanstvenike

Kako su naveli u svojoj studiji objavljenoj u časopisu Astronomy & Astrophysics, razvili su algoritam strojnog učenja koji je do sad identificirao 44 zvjezdana sustava koji imaju potencijal da sadrže egzoplanete nalik Zemlji, a koji još nisu otkriveni.

Iako nema nikakve potvrde da planeti slični Zemlji zapravo postoje, simulacije provedene na Sveučilištu u Bernu pokazale su da 99 posto identificiranih sustava ima barem jedan planet sličan Zemlji.

Problem je s otkrivanjem egzoplaneta što su oni često sićušni u usporedbi sa zvijezdama u čijoj se blizini nalaze i proizvode malo vlastite svjetlosti. Do sad su znanstvenici potvrdili postojanje tek nešto više od 588 planeta izvan Sunčevog sustava, a podaci o njima su veoma oskudni.

Tylos, ilustracija Ovaj egzoplanet ima atmosferu kakvu astronomi dosad nisu vidjeli nigdje u svemiru

Za švicarske znanstvenike to je predstavljalo problem, jer nisu imali dovoljno podataka za treniranje algoritma. Kako bi doskočili tom problemu, astronomi su svoje modele hranili sintetskim podacima - umjetno stvorenim planetarnim sustavima generiranim Bernovim modelom nastanka i evolucije planeta. Radi se o modelu koji simulira razvoj hipotetskih planeta.

Bernski model jedan je od rijetkih modela u svijetu koji nudi takvo bogatstvo međusobno povezanih fizičkih procesa i omogućuje provođenje studije poput ove, rekao je koautor dr. Yann Alibert u izjavi o istraživanju.

Koristeći stvoreni model umjetne inteligencije, znanstvenici su otkrili gdje se skrivaju najjači pokazatelji postojanja planeta nalik Zemlji. Korištenjem strojnog učenja na uzorku od gotovo 1600 sustava s barem jednim planetom i zvijezdama različite kategorije, znanstvenici su otkrili da bi više od njih 20 moglo "skrivati" planet nalik Zemlji.

Slika nije dostupna Je li pojava inteligentnog života na Zemlji bila samo slučajnost? Evo što kaže novo istraživanje

No, znanstvenici upozoravaju da njihov model nije savršen. Nije reproducirao određene karakteristike zvjezdanih sustava koje su promatrali astronomi, a i sintetički planeti obični su bili bliži svojim zvijezdama nego pravi.

Unatoč tome, ističu znanstvenici, čak i nesavršen model mogao bi biti od pomoći jer bi znanstvenicima pomogao da suze potragu za potencijalno nastanjivim egzoplanetima u nepreglednim svemirskim širinama.

Vezane vijesti

Još vijesti