Ovaj egzoplanet ima atmosferu kakvu astronomi dosad nisu vidjeli nigdje u svemiru

Astronomi su otkrili atmosferske uvjete kakve dosad nikad nisu vidjeli na egzoplanetu na kojem bjesne metalne kiše i nadzvučni vjetrovi.

Branimir Vorša | 19.02.2025. / 14:36

Tylos, ilustracija
Tylos, ilustracija (Foto: Engine House VFX)

Na udaljenosti 880 svjetlosnih godina od Zemlje, egzoplanet Tylos (WASP-121b) jedan je od najekstremnijih egzoplaneta dosad otkrivenih. Taj svijet je toliko blizu svom suncu da je njegova atmosfera ispunjena oblacima isparenih metala, a na njemu pada kiša tekućih safira i rubina. Nedavna studija pružila je trodimenzionalni pogled bez presedana na njegovu nasilnu atmosferu, rušeći rekord za najbrže poznate vjetrove i otkrivajući meteorološki sustav kakav nije viđen u našem Sunčevom sustavu.

Satelit Gaia i Mliječna staza NASA je možda pronašla najbrži planetarni sustav u našoj galaksiji

Mlazna strujanja tog egzoplaneta toliko su snažna da ubrzavaju oblake željeza i titana brže nego što se Tylos može okretati. Obrasci okomite cirkulacije kanaliziraju energiju duboko u atmosferu tog egzoplaneta. Atmosfera ovog planeta ponaša se na načine koji izazivaju naše razumijevanje načina na koji vremenski uvjeti funkcioniraju, ne samo na Zemlji, već na svim planetima. Čini se kao nešto iz znanstvene fantastike, kaže astrofizičarka Julia Victoria Seidel iz Europskog južnog opservatorija (ESO).

"Ugodnih" 2000+ stupnjeva Celzija

Tylos, klasificiran kao "vrući Jupiter", plinoviti je div veličinom sličan našem Jupiteru, ali puno bliži svojoj zvijezdi, Dilmunu. Ta bliska orbita oko matične zvijezde rezultira iznimno visokom temperaturom, oko 2087 stupnjeva Celzija, uzrokujući curenje atmosfere egzoplaneta u svemir. Njegova godina traje samo 30 sati, a ima 1,74 puta veći radijus i 1,16 puta veću masu od Jupitera. Intenzivna vrućina i gravitacija uzrokovale su isparavanje Tylosove atmosfere.

Temperaturna razlika između dnevne i noćne strane Tylosa stvara snažne vjetrove koji dosežu nadzvučne brzine. Mlazna struja promatrana preko njegova ekvatora ubrzava materijal, dostižući brzine od 13,7 km/s ujutro i 26,8 km/s navečer, rušeći rekord za najbržu atmosfersku mlaznu struju dosad poznatu. Temperaturni gradijent od oko 677 stupnjeva Celzija između jutra i večeri dodatno zagrijava te vjetrove.

"Čak i najjači uragani u Sunčevom sustavu izgledaju mirno u usporedbi"

Koristeći ESO-ov vrlo veliki teleskop (VLT), Seidel i njezin tim identificirali su različite slojeve u Tylosovoj atmosferi. Ono što smo otkrili bilo je iznenađujuće: mlazna struja rotira materijal oko ekvatora planeta, dok odvojeni tok na nižim razinama atmosfere pomiče plin s vruće strane na hladniju stranu. Takva klima nikada prije nije viđena ni na jednom planetu. Čak i najjači uragani u Sunčevom sustavu izgledaju mirno u usporedbi s tim, kaže Seidel. Istraživanje njezina tima objavljeno je u časopisu Nature.

Hipotetski izgled egzoplaneta HD 20794 d Pronađen novi kandidat za izvanzemaljski život u našem svemirskom susjedstvu: "Postoji nada i za njegovu sliku"

U najnižem atmosferskom sloju vjetrovi raznose oblake željeza brže od brzine rotacije egzoplaneta. Iznad toga nalazi se sloj natrija, a iznad njega sloj vodika koji istječe u svemir.

Znanstvenici su isto tako prvi put otkrili i titan u atmosferi tog egzoplaneta, koji je prije izmicao otkrivanju jer je otkriven duboko ispod ostalih atmosferskih slojeva. Studija vezana za to objavljena je u časopisu Astronomy&Astrophysics.

Izvor: Science Alert

Vezane vijesti

Još vijesti