Definitivno je upravo razvoj aplikacija za mobilne platforme i uređaje jedan od najvažnijih segmenata IT poslovanja, a Google je i tu sa svojim on-line dućanom najpopularniji...
U odnosu na glavnog, mnogi će reći i jedinog pravog konkurenta, Appleov App Store, Googleov Google Play je u 2014 godini zabilježio ukupa rast aplikacija za čak 50% u odnosu na godinu ranije. Tako je na kraju prošle godine bilo dostupno 1,43 milijun aplikacija za sve one koji koriste Android uređaje, a oni koji koriste Appleov iOS morali su se zadovoljiti sa "samo" 1,21 milijun aplikacija. Istina je, naravno, da je Googleu lakše doprijeti do većeg broja korisnika, jer Android se koristi na ogromnom broju uređaja raznih proizvođača, dok je iOS rezerviran samo za Appleove uređaje, ali je isto tako istina da je u 2013 godini App Store bio vodeći po broju aplikacija. Ne znamo zašto Windows Phone i njihov repozitorij nije uvršten u ovo izvješće, ali treću poziciju drži Amazonov on-line dućan na kojem se može pronaći 293 tisuće aplikacija.
Google Play je najpopularniji repozitorij aplikacija na svijetu
Google Play je ukupno gledajući sve kategorije koje su relevantne za repozitorije aplikacija zabilježio rast od 180%, dok su Appleov App Store i Amazonov App Store na kraju 2014. ukupno rasli za 160%. Developeri i razvojni timovi koji se bave "proizvodnjom" aplikacija radije biraju Googleov Play, tamo ih ima preko 400 tisuća i već treću godinu za redom bilježe daleko veći broj od developera koji su prijavljeni na App Storeu, a na kraju prošle godine takvih je bilo 300 tisuća. Što se tiče Amazonovog dućana aplikacija i razvojnih timova koji kreiraju aplikacije za isti, njih ima 50 tisuća. Sve ostale podatke vezane uz mobilne aplikacije, trend rasta i pada najpopularnijih repozitorija možete pogledati na ovom linku.
Izvor AppFigures foto via Flickr