"Gooligan" - novi malware koji je zarazio preko milijun korisnika

U opasnosti su korisnici Android mobilnog operativnog sustava, broj zaraženih rapidno raste

Tomislav Ćuto
Tomislav Ćuto | 01.12.2016. / 07:17 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

 Korištenje pametnih telefona odavno je izašlo iz okvira telefoniranja, uređaji koje danas koristimo nude nam nevjerojatne mogućnosti, mnogi ih koriste više nego osobno računalo. Android je u segmentu mobilnih operativnih sustava otišao, logično, najdalje što se broja korisnika tiče, ali upravo zbog ogromne popularnosti je vrlo ranjiv i česta meta "hakera". Novi malware, koji je prema izvješću stručnjaka za sigurnost iz kompanije Check Point koji je do sada zarazio preko milijun korisničkih računa na Googleu nazvan je "Gooligan" i potencijalna je opasnost za sve korisnike na čijim se uređajima nalaze instalirane inačice Androida 4 (Jelly Bean i KitKat) i Androida 5 (Lolipop). "Gooligan" koristi takozvane sigurnosne "tokene" za autentikaciju na neki od Google servisa (Google Play, Gmail, Google Docs, Google Drive...) ali samo ako aplikacije instalirate s neprovjerenih izvora i repozitorija, osim naravno službenog Google Play repozitorija. 

tri vijesti o kojima se priča Vojnik cilja sačmaricom, ilustracija Najjednostavnije rješenje Ovo oružje je najbolja obrana za ukrajinske vojnike protiv nezaustavljivih ruskih dronova Međunarodna svemirska postaja, ISS Predznak većih problema? Što se to događa sa Međunarodnom svemirskom postajom? Iz NASA-e o svemu šute Pogled na pametni sat, ilustracija Wear OS Na pametne satove dolazi značajka koja bi vam mogla spasiti život

CheckPoint je objavio kako je do sada kompromitirano preko milijun računa, "Gooligan" na inficirane uređaje instalira takozvani adware što autorima donosi zaradu od oglašavanja na razini od 320 tisuća američkih dolara mjesečno. Veći problem od brojke trenutno zaraženih je progresivni rast uređaja i korisničkih računa koji na dnevnoj bazi za sada raste za 13 tisuća novih "žrtava". Najviše ih je, očekivano, s područja Azije, ali 19 posto ukupno zaraženih je s područja Sjeverne i Južne Amerike, odnosno 9 posto iz Europe. Iz CheckPointa su objasnili i kako je, ukoliko je vaš uređaj zaražen "Gooliganom" najbolje resetirati uređaj na tvorničke postavke i instalirati Android "od nule". Također je uputno odmah promijeniti zaporku na Googleu, a provjeru u realnom vremenu možete odraditi na službenom webu CheckPointa gdje je dovoljno upisati vašu Google adresu elektroničke pošte. 

Vezane vijesti

Još vijesti