Zemlja i Mjesec pod istim udarom: Nova simulacija razotkriva kozmičku povezanost

Udari asteroida u Mjesec šalju krhotine i na Zemlju, a nova simulacija otkriva kako, kada i gdje stižu, rasvjetljavajući zajedničku povijest našeg planeta i njegovog lunarnog pratioca.

Branimir Vorša | 29.04.2025. / 14:41 komentari
Pogled na Zemlju s Mjeseca
Pogled na Zemlju s Mjeseca (Foto: Getty Images)

Mjesečeva površina, prepuna kratera, bilježi nasilne udare asteroida iz ranog razdoblja Sunčevog sustava, osobito tijekom Kasnog velikog bombardiranja koje se dodilo prije oko 4 milijarde godina. Budući da Mjesec nema atmosferu ni tektonsku aktivnost, njegova drevna povijest ostaje sačuvana u izvanrednoj jasnoći u obliku nebrojenih kratera.

tri vijesti o kojima se priča Orka nudi hranu ljudima Nevjerojatno VIDEO Divlje orke snimljene u zapanjujućoj gesti prema ljudima Laboratorijski uzorak herpesa, ilustracija Čeka se odluka američkog FDA Virus herpesa mogao bi uskoro biti odobren za liječenje teškog oblika raka Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca

Kada asteroidi udare u Mjesec, dijelovi krhotina od udara izbacuju se u svemir, a neki od njih završavaju i na Zemlji. Te stijene pomažu znanstvenicima u proučavanju razvoja Sunčevog sustava i razmjene materijala među planetima. Nedavna studija koja čeka recenzije i koja se nalazi na repozitoriju arXiv, donosi nova saznanja u tom smislu, uz pomoć naprednih računalnih modela.

Zanimljivi rezultati rezultati

Tim je koristio REBOUND simulacijski paket za modeliranje krhotina nastalih udarima asteroida u Mjesec tijekom 100.000 godina, bilježeći podatke svakih pet godina. Za razliku od ranijih metoda, koje su odvojeno simulirale Zemlju i Mjesec, ova studija uključuje oboje, s realističnom raspodjelom brzina izbacivanja krhotina.

Otkriveno je da Zemlju zahvati oko 22,6% mjesečevog materijala, a polovica tih sudara dogodila se unutar prvih 10.000 godina simuliranog modela, pišu autori navedenog istraživanja. Učestalost udara asteroida slijedi zakon potencije, gdje se broj sudara smanjuje tijekom vremena neovisno o početnim uvjetima.

Materijal izbačen s Mjesečeve suprotne strane od smjera gibanja najvjerojatnije pogađa Zemlju, dok onaj u smjeru gibanja Mjeseca ima najmanju šansu. Prilikom udara, čestice dostižu brzine između 11,0–13,1 km/s i uglavnom padaju blizu ekvatora. Udari su gotovo simetrično raspoređeni između jutarnjih i večernjih sati, s vrhuncem oko 6 sati ujutro i poslijepodne, ističu autori istraživanja.

Rezultati podržavaju teoriju da bi takozvani objekt blizu Zemlje nazvan Kamo'oalewa, mogao potjecati upravo s Mjeseca. Praćenjem putanja krhotina, moguće je bolje razumjeti kako su ti sudari oblikovali Zemlju i njezin biološki i geološki razvoj.

Izvor: Universe Today

Vezane vijesti