GreenLight WorldFlight - put oko svijeta

Obilazak svijeta u sklopu misije GreenLight WorldFlight.

Monika Nožić
Monika Nožinić | 30.03.2016. / 11:00 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Matevž Lenarčič, poznati slovenski pilot, biolog i alpinist, koji je u petak, 25. ožujka, iz Portoroža poletio ultralaganim zrakoplovom Dynamic WT9 na put oko svijeta, za prva četri dana leta uspješno je preletio skoro devet tisuća kilometara.

tri vijesti o kojima se priča Mladić tipka na mobitel, ilustracija Rizik za sigurnost Imate neku od ovih aplikacija na svom pametnom telefonu? Odmah je izbrišite Boeing 787 Dreamliner Vrhunski zrakoplov za duga putovanja Što znamo o Boeing 787-8 Dreamlineru, koji se srušio na putu za London? BYD Seal 06 EV Cjenovni rat Kinezima je cijenom gotovo nemoguće konkurirati: Za jednu Teslu, dobijete 2 BYD-ova nova Seala

Lenarčič je u ponedjeljak u ranim jutarnjim satima uspješno preletio Atlantski ocean i zaustavio se u Fort de France Bay na Martiniku te nakon 24-satne pauze nastavio put prema Floridi.

Let preko Atlantskog oceana koji je trajao 18 sati, predstavlja jednu od najdujih i najtežih etapa u okviru misije GreenLight WorldFlight kojom Matevž Lenarčič želi preletjeti preko 40 tisuća kilometara i pri tome izmjeriti koncentracije crnog ugljika.

Koliko točno će trajati cijelo putovanje najviše ovisi o vremenu, a to bi, prema predviđanjima, moglo potrajati otprilike 30-ak dana. Letjelica Dynamic WT9 je do sada djelovala besprijekorno, a samo za prvih sedam dana misije Matevž Lenarčič planira preletjeti oko 15 000 kilometara - na tom dijelu puta treba sletjeti u Fort de France na Martiniku, Fort Pierce na Floridi i u Salinas u Kaliforniji.

Zrakoplov kojim pilot Lenarčič leti ima dodatne rezervoare za gorivo u koje stane do 300 litara bezolovnog benzina pa letjelica može preletjeti udaljenosti čak i do 4000 kilometara bez slijetanja. Među opremom koja je u zrakoplov dodatno ugrađena je i naprava za mjerenje Aethalometer, proizvod slovenske tvrtke Aerosol, koji neprekidno tijekom leta mjeri prisutnost crnog ugljika u zraku.

Cjelokupnu misiju možete pratiti uživo, na web stranici www.worldgreenflight.com, gdje će biti stalno vidljiva trenutna pozicija letjelice kao i podaci o mjerenjima koncentracija crnog ugljika.

Misiju GreenLight WorldFlight je podržala slovenska vlada i europski zeleni.

Vezane vijesti

Još vijesti