Roboti i umjetna inteligencija već godinama ljudima uzimaju poslove, no mnogi su u strahu kako će uskoro početi odlučivati i o njihovim - životima. Vojske diljem svijeta već koriste različite oblike robota i umjetne inteligencije u ratovima te su se tehnologija pokazala iznimno uspješnom i ubojitom na bojnim poljima. No do sada, barem koliko je poznato, iza svog tog naoružanja ipak su stajali ljudi koji su odlučivali o metama napada te su davali instrukcije dronovima i drugom obliku pametnog naoružanja.
No u budućnosti to bi se moglo promijeniti. Iza zatvorenih vrata vojnih objekata u SAD-u, Rusiji i Izraelu, upozoravaju stručnjaci, već se godinama razvijaju autonomni oružani sustavi. Na njihovu opasnost upozoravaju brojni znanstvenici koji su čak i pokrenuli potpisivanje peticije s ciljem zabrane robota ubojica, a na isti problem prošli je tjedan upozorio austrijski šef diplomacije Alexander Schallenberg.
On je naglasio važnost postavljanja etičkih okvira oko uporaba moderne tehnologije, odnosno načina na koji bi se roboti i umjetna inteligencija trebali koristiti na bojištima budućih ratova te se ne smije dopustiti da AI odlučuje koga će napasti, tj. koga će ubiti. Odluku o životu ili smrti trebala bi donijeti osoba s potpunim moralno-etičkim razumijevanjem, a ne algoritam s jedinicama i nulama, smatra Schallanberg. Ono što je iznimno važno jest da se ta pravila donosu što prije i dok ne bude prekasno: Moramo postaviti pravila prije nego roboti ubojice stignu na bojišta naše planete, komentirao je za njemačke medije.
Kako bi potaknuli međunarodnu zajednicu na ozbiljnije pristupanje toj temi, sljedeće godine organizirat će konferenciju u Beču s ciljem pokretanja procesa koji bi trebao rezultirati donošenjem međunarodne konvencije o uporabi umjetne inteligencije na bojištima, u čemu bi trebali sudjelovati predstavnici država, znanstvenici, ali i civilne organizacije.
Izvor: DW