Hrvatska se u subotu, oko 14 sati, priključila odabranom društvu tek nešto više od 80 zemalja u svijetu, koje u Zemljinoj orbiti imaju svoj satelit.
Nazvan CroCube, ovaj malen satelit teži tek jedan kilogram, veličine je 10 puta 10 centimetara i sljedeće će dvije godine slati fotografije Zemlje i podatke o provođenju jedinog eksperimenta na njemu.
To je ujedno tek početak cijelog projekta. Naime, kako je pojasnila na konferenciji za novinare, voditeljica projekta Daniela Jović, tijekom 3 godine više desetaka volontera radilo je na ovom projektu i doniralo svoje vrijeme i znanje kako bi prvi hrvatski satelit došao u orbitu. No, to je tek početak, jer je planirano da CroCube sljedeće dvije godine šalje podatke na Zemlju, a oni će biti dostupni svima.
Hrvatska više nije pasivan promatrač, već aktivni sudionik, istaknula je Jović na samom početku. Mnogi su govorili da je to prevelik zalogaj, ali mi smo uspjeli. Lansiranje je bilo 100-postotni uspjeh i proteklo je bez ikakvih problema. CroCube je u 15:05 poslao prvu radio komunikaciju na Zemlju, a u 20:16 sati poslo je prvu poruku tijekom preleta preko Hrvatske. Poruku je odabrala hrvatska javnost i glasi - Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda. Hrvatska je u svemiru.
Dodala je da je CroCube, prema trenutnim podacima u savršenom stanju u fazi stabilizacije u orbiti koja se nalazi na visini od 510 kilometara iznad površine Zemlje. Tamo će ostati tijekom sljedeće dvije godine, nakon čega će postupno smanjivati svoju visinu i u potpunosti izgorjeti na ulasku u atmosferu.
U sebi CroCube sadrži i prvi hrvatski znanstveni modul, koji je u potpunosti napravljen u Hrvatskoj. Astrotron 1000 prikuplja podatke o degradaciji mikroelektronike u uvjetima visoke radijacije i ekstremnih temperaturnih uvjeta. Na podacima iz tih mjerenja buduće će hrvatske svemirske tvrtke moći temeljiti svoje komercijalne projekte.
Do kraja godine očekujemo i prve fotografije sa CroCubea, otkrila je Jović.
Dio volontera CroCubea (Foto: CroCube)
Dodala je kako im sad predstoji još jedan važan korak, a to je pronaći prostor u Zagrebu u kojem će biti kontrolni centar za satelit, te prostor za edukacijski centar. Za sve to će biti potrebna dodatna sredstva, a s obzirom na to da su većinu sredstava do sad dobili kroz donacije građana i tvrtki koje su ih podržale, nadaju se da će se ista podrška i nastaviti.
Računajte na Hrvate u ovo svemirsko doba, zaključila je Jović.
Poznati hrvatski astronom i popularizator znanosti, Ante Radonić, pohvalio je ekipu koja stoji iza CroCubea te dodao kako otvara mogućnosti da se hrvatske tvrtke još jače pridruže svemirskoj industriji.
Čudesno je kako je grupa mladih entuzijasta ostvarila ovo. Sama činjenica da su to uspjeli napraviti u Hrvatskoj je nevjerojatna, istaknuo je Radonić te dodao da projekt nisu prepoznale hrvatske institucije ni država.
Dodao je kako Hrvatska još uvijek nije ni pridružena ni punopravna članica Europske svemirske agencije te izrazio nadanje kako bi se to, u budućnosti, moglo promijeniti.
Slovenija je, primjerice, pridruženi član već četiri godine i već imaju svoja dva satelita u svemiru, rekao je Radonić.
Svoju su podršku dali i predstavnici češkog i slovačkog veleposlanstva u Hrvatskoj. Naime, lansiranje satelita rezultat je suradnje s češkom tvrtkom Spacemanic i Društvom za edukaciju van okvira (EVO), a Daniela Jović, iako već 14 godina živi u Hrvatskoj, podrijetlom je Slovakinja.
Zajedništvo je ključ za postizanje velikih ciljeva. Ovo je samo početak. Siguran sam da Daniela sprema nešto još veće i impozantnije, poručio je predstavnik Republike Češke, Jiří Hušner.