Ideja koja se neće svima svidjeti: Bivši Googleovci razvijaju aplikaciju koja bi se trebala koristiti kao drugi mozak

Iako se ideja s jedne strane čini zanimljiva, s druge strane to je noćna mora za privatnost.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 21.11.2024. / 10:54

Digitalni mozak (Foto: Getty Images)

Chatbotovi bazirani na umjetnoj inteligenciji poput ChatGPT-a i Geminija mnogima su znatno olakšali poslovnu svakodnevicu te ne mogu više niti zamisliti život bez AI asistenta koji im pomažu u kodiranju, pisanju mailova, odgovaranju na brojne upite, stvaranju sažetaka sastanaka i slično. No to je tek samo mali dio onog što danas može ova tehnologija, a jedan je bivši Googleovac i stručnjak za AI uvjeren kako bi je u budućnosti mogli koristiti i kao asistenta koji će pratiti sve što radimo i o čemu pričamo kako bi nas mogla bolje razumjeti.

Biohibridni robot Biohibridni stroj s "uzgojenim mozgom": Osjeća, reagira i kreće se po laboratoriju

Jednom kada tehnologija bude znala sve o nama, moći će davati potpuno personalizirane odgovore na naša pitanja i postati naš najvjerniji asistent. Takvog asistenta razvija kompanija TwinMind u kojoj su zaposlenici bivši zaposlenici Googlea (konkretnije, odjela Google X za futurističke projekte) i čiji je CEO također jedan bivši zaposlenik te tvrtke Daniel George. O kakvom je projektu riječ, odnosno kakav potencijal ima najbolje možemo vidjeti po komentaru novinara Business Insidera prema kojima se ova aplikacija ponaša kao - drugi mozak.

George je za BI objasnio kako je ova aplikacija konstantno aktivirana u pametnom telefonu i sluša, odnosno snima sve što korisnici govore. Nakon toga te snimke prebacuje u tekst iz kojeg uči kako bi saznala baš sve o korisnicima te, kako je namijenjena svakodnevnom korištenju, svakog dana uči nove stvari i širi svoje znanje o korisnicima. No niti to nije sve. TwinMind razvija i ekstenziju za Googleov Chrome putem koje bi ova aplikacija mogla pratila sve o čemu korisnici surfaju putem interneta, kako bi mogla znati još više detalja o njima.

Na kraju dana korisnici mogu otvoriti aplikaciju i vidjeti što su sve radili tog dana, pri čemu program posebno naglašava najvažnije stvari tog dana. Također, mogu i razgovarati s umjetnom inteligencijom, a kako će ih ona poznavati, taj bi razgovor trebao biti prirodan i korisnici neće morati davati neka dodatna objašnjenja oko konteksta razgovora.

A privatnost?

Aplikacija podržava integraciju s kalendarom i Gmailom pa ona u ime korisnika može pisati mailove, komunicirati s drugim osobama i slično. I u takvim situacijama dolazi do izražaja prednost njena poznavanja korisnika jer je dovoljno samo dati naredbu da napiše mail određenoj osobi, a ona će već znati sve o korisnicima, tko su njegovi prijatelji i kolege, šefovi, na kojim projektima rade i slično tako da neće biti potrebno davati neka dodatna objašnjenja uz samu naredbu o pisanju maila.

Neuralinkov kirurški robot Što može poći po zlu? Musk vjeruje kako bi milijuni ljudi mogli ugraditi Neuralinkove čipove u mozak

Kako je riječ o aplikaciji koja je konstantno aktivna, najveći izazov u budućnosti bit će vezan uz što manju potrošnju baterije jer trenutačno TwinMind može raditi oko 12 sati prije nego potroši cijelu bateriju.

Naravno, nije teško zaključiti kako omogućavanje nekom programu da sluša sve o čemu govorite te da prati sve što radite na internetu, nije najpametnija stvar te se čini kao noćna mora za privatnost.

TwinMind trenutačno prikuplja investicije kako bi mogli nastaviti s razvojem svog alata na iznimno konkurentnom tržištu AI alata te su ove godine prikupili 2,5 milijuna dolara, a procijenjena vrijednost kompanije sada iznosi 30 milijuna dolara.

Izvor: Business Insider
 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti