Isključujete li punjače iz utičnice ili ih ostavljate stalno uključene? Stručnjak objašnjava što napraviti

Prije svega, nisu svi punjači isti.

Martina Čizmić | 27.05.2025. / 12:09

Punjenje pametnih telefona, ilustracija (Foto: Getty Images)

 Svi smo to napravili barem jednom. Punite neki od svojih uređaja preko punjača i onda, u trenutku kad morate krenuti dalje, jednostavno isključite punjač iz uređaja i krenete. No, punjač ostaje uključen u utičnicu.

Je li to baš najbolje ili postoje određeni rizici?

Glen Farivar, predavač energetske elektronike sa Sveučilišta u Melborneu, za Conversation je pojasio što bismo trebali napraviti - ostaviti punjač uključen u utičnicu ili ga isključiti u potpunosti?

Prije svega, ističe Farivar, nisu svi punjači isti. Ovisno o tome za što se koriste i koliko su snažni, njihova struktura varira.

Naime, svaki je punjač, bio on za računalo, pametni telefon ili nešto treće, zapravo pretvarač izmjenične u istosmjernu struju i dolazi s AC-DC pretvaračem. To možete i provjeriti pogledom na sitna slova na samom punjaču.

Za pretvorbu iz izmjenične u istosmjernu struju, tipičnom punjaču potrebno je nekoliko električnih komponenti kao što su transformator, sklop za stvarnu pretvorbu, elementi za filtriranje za poboljšanje kvalitete izlaznog istosmjernog napona i upravljački sklop za regulaciju i zaštitu.

No, upravo te komponente čine ga "elektroničkim vampirom".

Punjač električnih automobila Vozači Tesli otkrili posve banalno, ali riskantno rješenje za povećanje brzine punjenja vozila na punionicama

Što su elektronički vampiri?

Ako punjač ostavite uključen u utičnicu, on će stalno trošiti električnu energiju. Dio te energije koristit će se za održavanje rada upravljačkih i zaštitnih krugova, a ostatak će biti izgubljen kao toplinska energija.

Gledan pojedinačno, mali punjač je "mali vampir" odnosno snaga koju koristi kad ne puni aktivno uređaj je zanemariva na dnevnoj razini. No, kad zbrojite sve punjače u vašem domu i pomnožite s 365 dana u godini, brojka odjednom postaje značajna. Ovisno o tome koliko i kakvih punjača ostavljate uključenih u utičnicama, na godišnjoj razini to može iznositi i nekoliko kilovat sati.

Postoje i drugi rizici

Osim potrošnje električne energije čak i kad ne pune, postoji još jedan rizik - pretjerana potrošnja samog punjača. Naime, i oni su elektronički uređaji koji se s vremenom troše i kvare. Kako napon u električnoj mreži nikad nije u potpunosti ravnomjeran, te promjene mogu dovesti do skraćivanja vijeka trajanja punjača, ako je on njima stalno izložen.

To je posebno opasno kod jeftinih punjača, kod kojih takve promjene u naponu mogu dovesti do kratkog spoja, a onda i izbijanja požara.

Telefon i punjači Apple objavio upozorenja oko punjenja iPhonea: Evo što nikada ne smijete raditi

Isključiti ili ostaviti uključen?

Moderni punjači, koji su certificirani, općenito govoreći, veoma su sigurni i trebali bi trošiti minimalnu količinu energije kad su uključeni u utičnicu, a ne pune neki uređaj aktivno. No, Farivar savjetuje, kako bi bilo dobro da ih, ako je to moguće, isključujete iz struje ako se ne koriste.

To se posebno odnosi na punjače koji se jako zagrijavaju, proizvode neogičan zvuk ili su na bilo koji način oštećeni. Takve punjače bi trebalo što prije zamijeniti i definitivno ne ostavljati uključene u struju bez nadzora.

Vezane vijesti

Još vijesti