Jedinstven sustav mjerenja u svijetu: Piše se novo poglavlje pomorske meteorologije na Jadranu

Podaci nove Državne mreže meteorološko-oceanografskih plutača od sada su dostupni javnosti na internetskim stranicama DHMZ-a.

Hrvoje Jurman Hrvoje Jurman | 15.12.2024. / 11:50

Meteorološko-oceanografske plutače (Foto: DHMZ)

U modernim vremenima kaže se da su podaci novo zlato, a u brojnim slučajevima možemo reći i da mogu spašavati živote. To se ponajviše odnosi na podatke vezane uz meteorologiju jer pravovremeno dobivanje podataka i njihova obrada te prognostička upozorenja dobivena na temelju tih podatka u nekim ekstremnim situacijama zaista mogu biti razlika između života i smrti, što se pogotovo može primijeniti na prognoze na moru i morsku plovidbu.

Zato je od iznimne važnosti dobiti pristup velikom broju podataka u realnom vremenu zahvaljujući kojima se može dobiti šira prognostička slika i na temelju nje poslati važna upozorenja.

Upozorenje Servis za rano upozorenje koji spašava živote: Meteoalarm slavi 15 godina u Hrvatskoj

Kako bi dodatno unaprijedili sigurnost na moru i pomorsku plovidbu te kako bi još detaljnije pratili klimu na Jadranu, Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ), uspostavio je Državnu mrežu meteorološko-oceanografskih plutača. One su postavljene još u ljeto 2022. godine u zonama između otvorenog mora i unutarnjih voda teritorijalnih mora Republike Hrvatske, a napravljene su po standardima koje zadovoljavaju mjerenja za potrebe sigurnosti na moru, kao i mjerenja meteorološko-oceanografskih fizikalnih karakteristika mora van obalnog područja.

Nakon dvogodišnjeg testnog razdoblja, iz DHMZ-a su početkom prosinca objavili kako su ti podaci Državne mreže meteorološko-oceanografskih plutača dostupni javnosti na njihovim internetskim stranicama.

Brojni senzori šalju gomile vrijednih podataka

Lokacije plutača (Foto: DHMZ)

Na dubinama do 211 metara usidreno je pet meteorološko-oceanografskih plutača, a svaka od njih teška je 7 tona. Sama mreža plutača predstavlja tehnološki zahtjevan sustav plutača koje na sebi nose veći set mjernih uređaja te su samostalno napajane solarnim panelima, objasnila je u razgovoru za Zimo Dijana Klarić, dipl. ing, voditeljica službe Regionalni centar za Jadran pri Područnom meteorološkom uredu u Splitu i voditeljica komponente Uspostava meteorološko-oceanografskog sustava mjerenja strukturnog projekta METMONIC.

Na površini mora ističe se žuto-crno nadgrađe plutače, visoko oko 3 metra, opremljeno suvremenim meteorološkim i oceanografskim senzorima te telekomunikacijskom opremom. Ova sofisticirana tehnologija omogućuje plutačama precizno prikupljanje i prijenos podataka u realnom vremenu koji služe za povećanje sigurnosti na moru, komentirala je Klarić.

Plutače su opremljene brojnim senzorima koji u realnom vremenu prikupljaju 18 različitih parametara koji se putem GSM ili satelitske komunikacije šalju u prijemni centar Službe regionalnog centra za Jadran pri DHMZ-ovom Područnom meteorološkom uredu u Splitu.

Senzori su, dakle, brojni. Na samom vrhu plutače, na visini od 3 metra nalaze se senzori za mjerenje meteoroloških parametara (temperatura zraka, relativna vlažnost, smjer i brzinu vjetra, atmosferski tlak, dugovalne i kratkovalne komponente sunčeva zračenja te vidljivosti nad morem) te valomjer koji mjeri površinske valove mora, te računa podatke o smjeru, periodu i visini značajnih i maksimalnih površinskih valova mora. I na samom tijelu plutače nalaze se senzori pa oni na dubini od 1,5 metra uz površinu mora, mjere temperaturu mora, salinitet, otopljeni kisik, zamućenost i koncentraciju klorofila A.

Prognoza vremena Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, u budućnosti bi prognoze vremena trebale biti još preciznije

Zahvaljujući podacima s plutača, sada su dostupna i neka nova mjerenja koja će dodatno poboljšati pomorsku meteorologiju, o čemu je za Zimo nešto više rekla Lidija Fuštar, pročelnica Područnog meteorološkog ureda Split:

Od novih vrsta mjerenja u cijelom Jadranskom moru, svakako bi istaknula onaj za vidljivost koji nam omogućuju praćenje opasne pojave magle koja je jedna od najvećih ugroza za sigurnost plovidbe, a sada imamo mjerenja tog važnog parametra. Isto tako, neke od procesa u Jadranu sada imamo prilike prvi put vidjeti, proučavati te iz njih učiti i prava je istina da se ovim mjerenjima doista piše novo poglavlje duge povijesti pomorske meteorologije na Jadranu, a s dobrom bazom ovakvih podataka, imat ćemo priliku i za izradu novih klimatskih atlasa, a samim tim i bolju edukaciju pomorskih meteorologa. Od kada imamo plutače od 2022. godine, pomorski prognostičari su svakodnevno pratili i analizirali podatke te ih uspoređivali s drugim mjerenjima i motrenjima pa čak i onim rijetkim satelitskim altimetrijskim, ali i validirali s modelima što će uvelike pomoći i za unapređivanje i numeričkih izračuna ne samo regionalnih nego i globalnih prognostičkih modela.

Podaci dobiveni s ovih plutača koristit će se na nacionalnoj, ali i na europskoj globalnoj razini te će biti uključeni u međunarodnu razmjenu. Lokalno, mjerenja plutača bit će integrirana u sustav za asimilaciju podataka koji pokreće lokalni numerički prognostički ALADIN model DHMZ-a.

Podaci od velika važnosti za pomorce

S obzirom na to da je Hrvatska pomorska zemlja koja ostvaruje značajni pomorski promet, jasno je koliko su ovi podaci važni, pogotovo za pomorce te se zahvaljujući njima značajno unaprjeđuje sigurnost i pouzdanost plovidbe, a s obzirom na veliki pomorski promet u Lijepoj Našoj, jasno je da to utječe na veliki broj ljudi.

dr. sc. Ivan Güttler, glavni ravnatelj DHMZ-a Klimatske promjene predstavljaju novi izazov za meteorologe jer uzrokuju veći broj ekstremnih vremenskih događaja

Ovi podaci ne samo da omogućuju monitoring vremenskih pojava na Jadranu, već i poboljšavaju preciznost pomorskih vremenskih prognoza, te omogućuju i pravovremena upozorenja na opasne vremenske uvjete na moru, osobito na nagle promjene vremena i stanja mora, slabu vidljivost i maglu koja predstavlja jednu od najvećih prijetnji za sigurnost plovidbe. No, korist od tih podataka ne odnosi se samo na pomorstvo, već i na sve druge grane maritimnog gospodarstva kao što su ribarstvo, ribogojilišta, građevinski radovi u akvatorijima te ovi podaci pružaju ključne informacije za učinkovito planiranje aktivnosti na moru i očuvanje morskih resursa. Prvi put u Hrvatskoj, podaci mjerenja s plutača odašilju se u realnom vremenu i AIS radio sustavom, čineći ih dostupnima brodovima u blizini, u područjima koji nisu pokriveni drugim vidom komunikacija, objašnjava Klarić.

Meteorološko-oceanografske plutače (Foto: DHMZ)

Osim što će podaci dobiveni s meteorološko-oceanografskih plutača biti od velike važnosti pomorcima, nautičarima i ribarima, oni pružaju i značajne prednosti i znanstvenicima, službama za traganje i spašavanje na moru te institucijama koje se bave zaštitom i očuvanjem prirodnih resursa Jadrana, kao i zaštitom Jadrana od onečišćenja. Podaci će se koristiti u istraživanjima međudjelovanja atmosfere i mora, a dugoročna, konzistentna mjerenja omogućit će proučavanje klimatoloških pojava Jadranu, što je ključno za učinkovitu prilagodbu na klimatske promjene. Također, podaci s plutača imat će veliku korist za akcije traganja i spašavanja na moru jer omogućuju preciznije procjene ekstremnih vremenskih uvjeta i preciznije određivanje lokacija za potragu, čime se povećava uspješnost ovih intervencija, naglasila je Klarić.

Pored samih plutača, dio sustava nadzora Jadrana čine i suvremeni meteorološki radari instalirani prije dvije godine u okviru projekta METMONIC, a omogućuju praćenje olujnih i kišnih sustava nad Jadranom i povezivanje tih podataka s mjerenjima na otvorenom moru, čime se stvara najpreciznija moguća slika vremenskog stanja na Jadranu, što će pomorcima omogućiti bolje planiranje ruta i optimizaciju kretanja brodova.

Velika prilika za jačanje kapaciteta DHMZ-a

Ivan Güttler Prognoza vremena korištenjem AI-a je brža, troši manje energije i daje točnije rezultate u odnosu na klasične modele

S Državnom mrežom meteorološko-oceanografskih plutača DHMZ je napravio veliki korak prema boljim prognozama i povećanju sigurnosti morske plovidbe, no na tome ne misle stati. Prema Lidiji Fuštar, novi sustavi mjerenja predstavljaju veliku priliku za jačanje kapaciteta DHMZ-a i nacionalne infrastrukture te čine čvrstu osnovu za širenje državne mreže plutača u budućnosti, pri čemu je kao važan faktor izdvojila i konstantno zapošljavanje stručnog kadra.

Još jedan od prioriteta su i nove mogućnosti i tehnologije slanja upozorenja jer kako na moru često nema interneta i mobilnog signala, poseban se naglasak stavlja i na distribuciju podataka i upozorenja pomorske meteorološke službe prema brodovima.

U tome je veliki korak već napravljen i stalno se unapređuje i kroz nautički informacijsku servis (nIS) odnosno višejezičnu besplatnu aplikaciju za pametne telefone Ministarstva mora, prometa i infrastrukture koja je namijenjena zapovjednicima jahti, voditeljima brodica, ribarima, roniocima, kupačima i drugim osobama koji provode vrijeme uz obalu i na moru da bi korisniku u svakom trenutku i na svakom mjestu bili lako dostupni podaci bitni za njegovu vlastitu sigurnost na moru i uz obalu, a pravodobna upozorenja i prognoze DHMZ-a su svakako ključna za sigurnost na Jadranu, objasnila je Fuštar.

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti