Nema zemlje na svijetu u kojoj kibernetički kriminalci nisu iskoristili pandemiju koronavirusa ne bi li izvršili neku vrstu kibernetičkog kriminala, pokazalo je posljednje Microsoftovo istraživanje koje je obuhvatilo čak 241 zemlju.
tri vijesti o kojima se priča


Svaka zemlja na svijetu vidjela je barem jedan napad na temu Covid-19, zapisao je u blogu objavljenom na službenim stranicama Rob Lefferts iz Microsoft 365 Securitya. Naši podaci pokazuju da su napadi na temu Covid-19 zapravo samo varijacije već postojećih napada.
Zabrinjava činjenica da broj uspješnih napada raste. Prema Microsoftovim podacima, najteže su pogođene Kina, SAD i Rusija.
Napadači postaju agresivniji i agilniji u napadima - koriste iste načine napada, ali češće mijenjaju zlonamjerne linkove kako bi izbjegli da ih algoritmi prepoznaju, ističu iz Microsofta.
Naglašavaju kako je glavni cilj napadača da ostvare pristup i prošire se kroz neki sustav kako bi mogli ukrasti ili enkriptirati što je moguće više osjetljivih informacija koje bi im mogle donijeti najviše novca. Upravo zato, ističu u Microsoftu, osobe zadužene za računalnu sigurnost moraju pratiti što se događa na svim kanalima - od e-mailova, korisničkih profila do aplikacija u oblaku, kako bi na vrijeme primijetili da je sustav kompromitiran.
I korisnici u Hrvatskoj izloženi su takvim napadima. Hrvatski CERT i policija redovito upozoravaju na phishing kampanje kojima je cilj doći do privatnih podataka građana. Posljednja u nizu čak je koristila MUP kao "mamac" ne bi li privukla građane da u što većem broju kliknu na zaraženu poveznicu.
Stoga valja još jednom ponoviti da prilikom otvaranja bilo kakvih e-poruka od nepoznatih pošiljatelja treba biti izuzetno oprezan. Dobro provjeriti tko je pošiljatelj (ne samo što piše tko je pošiljatelj nego i e-adresu s koje je poruka poslana). Pažljivo pročitati poruku i ako tekst djeluje čudno, nikako ne klikati na bilo kakve poveznice u poruci ili preuzimati privitke. Čak i ako poruka naizgled izgleda legalno, primjerice kao da je poslana od banke, ne klikati na poveznice u tekstu, već preko internetskog preglednika otići direktno na stranice banke i provjeriti o čemu se radi.
I naravno, uvijek imati ažuriran antivirusni program.