Vjeruje se da se novootkriveni mineral formirao duboko ispod površine Zemlje, točnije 170 kilometara ispod površine, između njezine kore i vanjskog dijela jezgre. Mineral je pronađen unutar dijamanta koji je pak izvađen iz rudnika u Južnoj Africi.
Riječ je o tamnozelenom, poluprozirnom mineralu, koji ima vrlo neobičnu kemijsku kompoziciju. Dobio je i još neobičniji naziv – Goldschmidtit, po priznatom geokemičaru Victoru Moritzu Goldschmidtu.
Goldschmidtit ima visoku koncentraciju niobijuma i kalija te rijetkih zemljanih elemenata lantana i cerija, dok ostatkom omotača dominiraju magnezij i željezo, ističe Nicole Meyer, studentica doktorskog studija na Sveučilištu Alberta u Kanadi i koautorica studije.
Goldschmidtite! Canadian student discovers new mineral inside a diamond. "Goldschmidtite has high concentrations of niobium, potassium and the rare earth elements lanthanum and cerium..." https://t.co/ePm8eBr42M #canada #gemology #minerals #diamonds pic.twitter.com/jEhRYSBa5T
— Instappraise (@InstappraiseApp) September 23, 2019
Misterij kod ovog novootkrivenog minerala jest to što iako su ti elementi rijetki na području gdje je formiran, nekako su zbijeni zajedno i dovoljno koncentrirani na jednom mjestu da bi mogli formirati upravo takav mineral.
Meyer ističe da je neobično i to da se mineral našao unutar dijamanta, no da ta činjenica daje novi uvid u procese koji se događaju duboko ispod kontinenata i tijekom formiranja dijamanata.
Uzorak tog minerala prebačen je u Kraljevski muzej u Ontariju.
Izvor: Live Science