Tajanstveni mineral pronađen unutar dijamanta, kako je nastao, nitko ne zna

Kanadska studentica pronašla je dosad nepoznat mineral unutar dijamanta, koji je stigao iz južnoafričkog rudnika. Dobio je i neobičan naziv – Goldschmidtit, po priznatom geokemičaru Victoru Moritzu Goldschmidtu.

Branimir Vorša | 24.09.2019. / 11:00 komentari
Goldschmidtit (Foto: Nicole Meyer/University Of Alberta) (Foto: Nicole Meyer/University Of Alberta)

Vjeruje se da se novootkriveni mineral formirao duboko ispod površine Zemlje, točnije 170 kilometara ispod površine, između njezine kore i vanjskog dijela jezgre. Mineral je pronađen unutar dijamanta koji je pak izvađen iz rudnika u Južnoj Africi.

tri vijesti o kojima se priča Žena spava u kravetu, ilustracija Za sve koji žive u gradovima Spavajte u mraku, zaštitite srce: Znanstvenici upozoravaju na skrivenu prijetnju Anatomski prikaz srca, ilustracija Istraživanje pokazalo Ova jednostavna svakodnevna hrana može potiho ojačati zdravlje vašeg srca Iznenađenje na ekranu, ilustracija Dobro čitajte što piše Oprez! Ugledate li ovo upozorenje na Gmailu, vjerojatno vas pokušavaju hakirati

Riječ je o tamnozelenom, poluprozirnom mineralu, koji ima vrlo neobičnu kemijsku kompoziciju. Dobio je i još neobičniji naziv – Goldschmidtit, po priznatom geokemičaru Victoru Moritzu Goldschmidtu.

Dijamant prekriven najtamnijom tvari na Zemlji Znanstvenici sasvim slučajno otkrili najtamniji materijal na Zemlji

Meteor (Foto: Thinkstock) Što skriva tajanstveni meteorit koji je pao u Sibiru?

Goldschmidtit ima visoku koncentraciju niobijuma i kalija te rijetkih zemljanih elemenata lantana i cerija, dok ostatkom omotača dominiraju magnezij i željezo, ističe Nicole Meyer, studentica doktorskog studija na Sveučilištu Alberta u Kanadi i koautorica studije.

Misterij kod ovog novootkrivenog minerala jest to što iako su ti elementi rijetki na području gdje je formiran, nekako su zbijeni zajedno i dovoljno koncentrirani na jednom mjestu da bi mogli formirati upravo takav mineral.

Meyer ističe da je neobično i to da se mineral našao unutar dijamanta, no da ta činjenica daje novi uvid u procese koji se događaju duboko ispod kontinenata i tijekom formiranja dijamanata.

Uzorak tog minerala prebačen je u Kraljevski muzej u Ontariju.

Izvor: Live Science

Vezane vijesti