M2A2 Bradley Infantry Fighting Vehicle (IFV) ključna je komponenta flote oklopnih vozila američke vojske, dizajnirana za poboljšanje mobilnosti, zaštite i vatrene moći pješačkih snaga. Razvijen od strane tvrtke BAE Systems, M2A2 predstavlja nadograđenu varijantu originalnog M2 Bradleyja, predstavljenog još ranih 1980-ih.
Poboljšanja i nadogradnje
M2A2 uključuje nekoliko poboljšanja u odnosu na svog prethodnika, uključujući poboljšani oklop, ojačanu kupolu i unaprijeđene sustave upravljanja vatrom. Te značajke značajno povećavaju sposobnost preživljavanja u scenarijima borbe, osobito protiv prijetnji poput oružja malog kalibra, topništva i protutenkovskog oružja. Dodatak apliciranog oklopa povećava zaštitu vozila, čineći ga otpornim na raketne projektile i druge visokoeksplozivne projektile.
Naoružanje
Opremljen s posadom od dvije osobe i sposoban za prijevoz do šest vojnika, M2A2 je vrlo svestrano oklopno vozilo. Zadržao je top M242 Bushmaster, kalibra 25mm, od svog prethodnika, kao svoje primarno oružje, sposoban za napad na pješaštvo, laka oklopna vozila i niskoleteće zrakoplove. Njegovo naoružanje je nadopunjeno i stojnicom kalibra 7,62 mm i dva lansera protutenkovskih projektila TOW, koji mu pružaju moćne protuoklopne sposobnosti.
Ostali sustavi
M2A2 Bradley ima napredne navigacijske i komunikacijske sustave koji olakšavaju besprijekornu integraciju s drugim jedinicama na bojnom polju. Nadograđeni sustavi toplinske slike i noćnog vida povećavaju situacijsku svijest, omogućujući operacije u uvjetima slabe vidljivosti. Navedene tehnologije osiguravaju da Bradley ostane kritičan multiplikator snage u modernoj borbi. Sve to dokazano je i u ratu u Ukrajini, gdje su ta vozila nanijela puno štete ruskim snagama.
Pokretan dizelskim motorom Cummins VTA-903T, M2A2 postiže najveću brzinu od 66 km/h i ima operativni domet od približno 480 km. Njegov robusni sustav ovjesa omogućuje mu da prelazi zahtjevne terene, uključujući blato, pijesak i snijeg, osiguravajući pouzdanost u različitim terenskim okruženjima.
I Hrvatska je u ekskluzivnom klubu
Od svog predstavljanja, M2A2 Bradley dokazao se u brojnim sukobima, uključujući operaciju Pustinjska oluja i rat u Iraku, osim već spomenutog rata u Ukrajini. Njegova kombinacija vatrene moći, mobilnosti i zaštite učinila ga je glavnim osloncem u američkim i ukrajinskim jedinicama mehaniziranog pješaštva.
Osim SAD-a i Ukrajine, M2A2 Bradley koriste još Libanon i Saudijska Arabija, a u tom klubu nalazi se i Hrvatska, koja je kojoj su SAD donirale ukupno 89 tih vozila, od kojih su prva četiri upravo isporučena iz Đure Đakovića koji ta vozila obnavlja i modernizira.