Može li ovaj pogon pomoći stanovnicima jednog od najonečišćenijih gradova na svijetu da ponovno dišu?

Izgradnja tornja stajala je dva milijuna dolara, a kritičari tvrde da bi gradnja dovoljnog broja takvih 'čistača' u čitavome gradu odnijela golemu svotu javnog novca te da bi bilo bolje napore usmjeriti na izvore smoga.

Hina | 24.08.2021. / 07:58 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Glavni indijski grad, New Delhi, u ponedjeljak je pustio u pogon svoj prvi "smog tower", toranj za smog koji bi trebaoj smanjiti onečišćenje zraka koje se smatra uzrokom tisuća preuranjenih smrti svake godine, no stručnjaci su skeptični.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Pametni telefon, ilustracija Mali, ali značajna promjena Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku

Koncentracija sićušnih štetnih čestica u zraku u Delhiju redovito prelazi dopuštenu granicu i do 20 puta, osobito zimi kada je 20 milijuna stanovnika grada uronjeno u štetan sivi pokrivač od smoga.

Na vrhu tornja visokog 25 metara postavljeno je četrdeset golemih ventilatora koji bi, putem filtera trebali pumpati 1000 kubičnih metara zraka u sekundi. Na taj bi se način količina štetnih mikročestica u radijusu od jednog četvornog kilometra trebala prepoloviti, kažu inženjeri.

Danas je za Delhi velik dan u njegovoj borbi za čist zrak i protiv onečišćenja, rekao je ministar Arvind Kejriwal nakon puštanja u pogon ventilatora koji su postavljeni na tornju blizu vrlo prometnog dijela pokraj velikog shopping centra.

Smog-Free Tower (Foto: Studio Roosegaarde) Spas za gradove: Pročistač zraka koji "jede" smog i izbacuje "dragulje"

Instalaciju bi trebalo promatrati na eksperimentalan način. Kanimo analizirati podatke i ako se pokaže da je ona djelotvorna, podignut ćemo više sličnih tornjeva na raznim mjestima u Delhiju, dodao je Kejriwal.

Izgradnja tornja stajala je dva milijuna dolara, a kritičari tvrde da bi gradnja dovoljnog broja takvih 'čistača' u čitavome gradu odnijela golemu svotu javnog novca te da bi bilo bolje napore usmjeriti na izvore smoga.

A to znači na ispušne plinove vozila, tešku i prerađivačku industriju, građevinarstvo, sagorijevanje otpada i goriva. Zimi bi se trebalo usredotočiti na spaljivanje usjeva u susjednim regijama.

Želimo jasno reći da je ovo uzaludno..., apsolutno gubljenje novca i vremena, rekao je AFP-u Karthik Ganesan iz Vijeća za energiju, okoliš i vode.

Sada kad je novac poreznih obveznika potrošen, neka Delhi bude test-grad za sve ostale indijske gradove. Tako ćemo zajamčiti a da nijedan drugi grad neće ići u trošak za zamisli koje si ne možemo priuštiti, dodao je.

Po podacima WHO-a u Indiji se nalazi 14 od 15 najonečišćenijih gradova svijeta.

Rezultati studije objavljeni 2020. godine u Lancetu pokazali su da je u Indiji zabilježeno 1,67 milijuna smrtnih slučajeva koje se povezuju s onečišćenim zrakom u 2019., od toga je gotovo 17.500 pomrlih bilo samo u Delhiju.

Kina je 2018. izgradila puno veći "smog tower" visok 60 metara u iznimno onečišćenom gradu Xianu, no eksperiment dosad nije zaživio u ostalim gradovima.

Vezane vijesti