Elon Musk nikad nije skrivao svoju ambiciju da kolonizira Mars. Godinama njegova tvrtka SpaceX razvija tehnologiju, prije svega letjelicu, koja bi izdržala svemirsko putovanje do Zemljinog najbližeg susjeda, ali i omogućila slanje ljudske posade na Mars.
Da Musk često zna izaći u javnost s velikim obećanjima, a onda rokovi budu probijeni ili projekti nikad realizirani, nije novost. Stoga je s posebnim zanimanjem popraćeno njegovo obraćanje zaposlenicima SpaceX-a tijekom nedavnog (ne tako uspješnog) testnog leta sustava Starship.
U videu objavljenom na SpaceX-ovom profilu na platformi X, Musk je otkrio neke zanimljive informacije o njegovom planu za Mars.
Musk je tako uvjeren kako će upravo Starbase u Teksasu biti mjesto gdje će biti razvijena tehnologija koja će biti potrebna za odvesti "ovječanstvo i civilizaciju i život kakav poznajemo, na drugi planet, po prvi put u četiri i pol milijardi godina povijesti na Zemlji".
A kako bi to ostvarili potrebno je prvo stvoriti letjelicu koja bi ih mogla odvesti tamo. Musk je uvjeren kako će to biti upravo sustav Starship koji razvijaju u SpaceX-u. Iako je letjelica daleko od spremnosti da u svemir ponese ljude i teret, Musk je zaposlenicima iznio plan za njen daljnji razvoj koji bi trebao dovesti do stvaranja "tvornice Starshipova" koja bi mogla proizvesti 1000 Starship letjelica godišnje. Buduće verzije Starshipova trebale bi biti još veće i još snažnije od ove koja se trenutno razvija.
Tko želi ići?
Starship bi prvo prevozio posadu i teret na Mjesec, a zatim na Mars, gdje bi pomogao u izgradnji samoodrživog grada. Musk je zaposlenicima predstavio ideju o "mjesečevoj bazi alfa", koja bi bila svojevrsna baza za daljnja svemirska putovanja.
Kako je sam istaknuo, "planira u konačnici omogućiti da svatko tko želi otići na Mars i pomoći u izgradnji nove civilizacije to može učiniti".
A kad? Pa prema Musku prve misije Starshipa mogle bi na Mars krenuti već sljedeće (2026. ) godine. Letjelice bi na tim letovima nosile teret potreban za dodatno istraživanje Marsa i izgradnju temeljne baze, dok bi ljudske misije krenule početkom 2030. godina.
Prema planu koji je Musk predložio, prvi je cilj dokazati da uopće mogu doći do Marsa i uspješno sletjeti na njegovu površinu. Potom bi 2028.-2029. povećao broj lansiranja i dostavio opremu koja će biti potrebna za uspostavljanje baze na Marsu. U 2030.-2031. godini krenuo bio sa rudarenjem resursa i stvaranjem goriva, gradnjom cesta i prostora za slijetanje letjelica te izgradnjom ljudskih nastambi, dok bi ljudske posade na Mars stigle 2033. godine.
Mislim da bi to bila avantura, najbolja avantura koju bi netko mogao doživjeti, otići i pomoći u izgradnji nove civilizacije na novom planetu, rekao je Musk.
S obzirom na to da bi, za uspostavu takvog jednog samodostatnog grada na Marsu, prema SpaceX-ovim procjenama, bilo potrebno više od milijun ljudi i milijuni tona tereta, jasno je da će biti potrebno lansirati cijele konvoje letjelica kako bi se iskoristio najbolji period za lansiranje prema Marsu.
Prije svega, Starship treba letjeti besprijekorno
Sljedeća prilika za Mars je krajem sljedeće godine, za otprilike 18 mjeseci, rekao je Musk. Mislim da ćemo vjerojatno imati 50-postotne šanse upravo sada jer moramo shvatiti kako ponovno napuniti Starship u orbiti kako bismo imali dovoljno kapaciteta za odlazak na Mars. Ali ako to postignemo na vrijeme, onda ćemo prvi bespilotni svemirski brod lansirati na Mars krajem sljedeće godine.
Naime, zbog pozicije Zemlje i Marsa, položaj u kojem su ta dva planeta u najboljoj poziciji za putovanje, ponavlja se otprilike svakih 26 mjeseci. Upravo taj period Musk želi iskoristiti za slanje stotina, pa čak i tisuća Starshipova, a plan mu je obavljat više od 10 lansiranja svakog dana.
Želimo što prije doći do točke u kojoj ćemo na Marsu imati samoodrživo naselje i tako osigurati budućnost civilizacije, rekao je Musk.
Koliko će to sve koštati i hoće li uspjeti ispuniti svoje planove, tek treba vidjeti. Za sad je prvi korak postići da Starship uredno polijeće, leti i slijeće natrag na Zemlju.