Elon Musk i njegov SpaceX ozbiljno su krenuli u utrku prema Mjesecu. Nakon što su dokazali da mogu uspješno lansirati raketu i vratiti njezine dijelove na Zemlju, pogled im je uperen prema Mjesecu i Marsu.
Ako uspiju NASA-i dokazati da mogu sigurno poslati i vratiti teret (a onda i ljude) s Mjeseca, to bi moglo biti veoma unosno za njih.
Zasad u NASA-i pripremaju sve za povratak ljudi na Mjesec do 2024. godine i već su debelo premašili budžet koji im je Kongres odobrio. Jasno je da NASA neće moći sama poslati astronaute na Mjesec, već će se morati udružiti s nekom privatnom kompanijom. SpaceX želi biti ta kompanija.
U nedavnom je razgovoru za CBS Elon Musk najavio kako bi SpaceX-ova raketa mogla krenuti put Mjeseca prije kraja 2021. godine. Naravno, prvo bez putnika.
Ovo će zvučati prilično ludo, ali mislim da bismo mogli sletjeti na Mjesec za manje od dvije godine. Zasigurno to možemo bez posade, a onda, možda, za godinu-dvije možemo poslati i posadu, rekao je Musk.
Dodao je i kako bi takav pristup, privatnog lansiranja rakete na Mjesec mogao biti najbolji način da uvjere NASA-u da oni to mogu.
Moglo bi biti jednostavnije poslati Starship na mjesec nego da pokušamo uvjeriti NASA-u da to možemo. 'Hej, gledajte. Evo fotografije slijetanja!' To bi mogao biti bolji način, rekao je Musk.
U NASA-i skeptični, ali ne žele prekrižiti Muska
Glavni financijaš u NASA-i Jeff DeWit sumnja da će Musk poslati raketu na Mjesec prije NASA-e, ali ako se to dogodi, ne isključuje mogućnost suradnje.
Nadam se da će to napraviti. Ako to može napraviti, udružit ćemo se s njim i doći na Mjesec još brže, istaknuo je u razgovoru za Business Insider DeWit.
No DeWit nije isključio ni udruživanje s Jeffom Bezosom i njegovim Blue Originom, koji je u svibnju predstavio svoj koncept letjelice za Mjesec.
SpaceX-ov test nije bio uspješan
Letjelica Starhopper (Foto: Screenshot/YouTube/SpaceX)
SpaceX je već razvio prototip rakete za Mjesec, temeljen na Starshipu, letjelici s kojom je prošle godine u svemir lansirana Muskova Tesla.
Starhopper, kako se raketa zove, trebao je imati testno lansiranje u Teksasu i tako napraviti prvi korak ka Mjesecu. Visok je 20, a širok 10 metara i u potpunosti je napravljen od nehrđajućeg čelika. Iz SpaceX-a ističu kako nije zamišljen kao raketa koja bi otišla na putovanje u svemir, već kao prototip za razvoj potrebnih tehnologija.
No posrnuo je već na samom početku.
Ideja je bila lansirati Starhopper, okrenuti raketu na bok, ostaviti ju da lebdi u zraku i potom ju sretno spustiti na Zemlju. No to se nije dogodilo.
Motor se upalio, ali nekoliko sekundi nakon toga SpaceXovi inženjeri sve su ugasili i prekinuli lansiranje.
Još nema službenih informacija o tome što se točno dogodilo i je li posrijedi kakav kvar na letjelici. No Musk i ekipa imaju dozvolu za testiranje tijekom cijelog dana pa nije nemoguće da pokušaju još koji let.
Uspiju li, to bi NASA-i mogao biti dobar signal da je let na Mjesec sve bliže.
Izvor: Business Insider