Na snagu stupio kontroverzni europski zakon kojem je cilj zaštita narušenih staništa, evo kome on predstavlja najveći problem

Usvojen je europski zakon o obnovi prirode, no države članice same mogu odlučiti koje će se konkretne mjere provoditi na njihovu teritoriju.

Hina | 18.08.2024. / 10:36 komentari
Priroda
Priroda (Foto: Getty Images)

U nedjelju je na snagu stupio europski Zakon o obnovi prirode čiji je cilj vratiti staništa u njihovo prirodno stanje.

tri vijesti o kojima se priča Kineski ekranoplan Tehnologija Hladnog rata FOTO U javnosti se pojavile prve fotografije kineskog "Čudovišta iz Bohajskog mora" Neobičan bljesak na Saturnu Znanstvenici se nadaju FOTO Je li djelatnik NASA-e i astronom amater prvi put dosad zabilježio neuhvatljivi događaj na Saturnu? Sustav protuzračne obrane Patriot u Ukrajini Američki stručnjaci upozoravaju Ovaj američki sustav protuzračne obrane postao je top-oružje, ali i top-meta za Ruse

Cilj Zakona o obnovi prirode je obnoviti najmanje 20 posto kopnenih i morskih područja Unije do 2030. te narušenih ekosustava do 2050. obnavljanjem šuma, ponovnim natapanjem močvara i vraćanjem rijeka u njihovo prirodno stanje slobodnog toka.

Zakon se smatra kontroverznim posebno zbog straha od teških ograničenja za poljoprivrednike.

Europska komisija priopćila je da će države članice same odlučiti koje će se konkretne mjere provoditi na njihovu teritoriju.

Prema podacima EU-a, oko 80 posto staništa je u lošem stanju.

Osim toga, 10 posto vrsta pčela i leptira prijeti izumiranje, a 70 posto tla je u lošem stanju.

Zakon je bio predmet duge i burne rasprave.

Na kraju je većina glasala za ublaženu verziju zakonskog teksta.
 

Vezane vijesti