Najviše cyber napada dolazi iz SAD-a

Symantec je prošlog mjeseca objavio listu zemalja iz kojih dolazi najveći broj hakerskih napada, malwarea, phishinga i drugih prijetnji, a na čelu te liste nalazi se Amerika

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 15.05.2017. / 07:51 komentari
Slika nije dostupna (Foto: Zimo)

Hakerski napadi u posljednje su vrijeme sve opasniji te imaju sve veće posljedice – neki smatraju kako su upravo hakeri utjecali na odabir američkog predsjednika, cyber kriminalci pokušali su utjecati i na izbore za predsjednika Francuske, a vrhunac je bio krajem prošlog tjedna i napad na bolnice, telefonske kompanije, banke i druge organizacije, kao i na brojne obične korisnike. Trenutno nije poznato tko stoji iza ovog napada i koji su njegovi ciljevi jer postoji mogućnost kako su hakeri s ovim napadom samo skrenuli pozornost s pravih ciljeva koji su puno veći i opasniji te su zaradili jako malo novca s obzirom na broj zaraženih računala.

tri vijesti o kojima se priča Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo Protuzračni sustav Raven 70 posto učinkovitosti VIDEO Pogledajte protuzračni sustav koji su Britanci u 3 mjeseca sklepali za Ukrajinu i koji skida ruske dronove kao muhe s neba Kineski hipersonični projektili "Kill web" Amerikanci paničare jer Kina ima sustav za ciljanje zbog kojeg američke snage nisu sigurne ni na "sigurnoj" udaljenosti

Sigurnosni stručnjaci iz Symanteca proučavali su sve sigurnosne prijetnje poput hakerskih i phisherskih napada, malwarea, slanja spama i brojne druge te su na temelju tih informacija prošlog mjeseca objavili popis deset zemalja koje su bile najveći izvor hakerskih napada u 2016. godini.

SAD – najveći broj cyber napada dolazi iz SAD-a, skoro četvrtina njih (23,96%). Dok je godinu ranije Amerika zauzimala drugo mjesto (18,89 posto napada), ta je brojka sada porasla, a jedan od razloga vjerojatno jest i novi tip malwarea Mirai koji se raširio diljem svijeta i čiji se izvor, prema sigurnosnom stručnjaku Brianu Kerbsu, nalazi u SAD-u.

Kina – godinu dana ranije Kina je držala prvo mjesto na ovoj ljestvici, no u 2016. (9,63 posto) vodeće mjesto "prepustili" su Amerikancima. Iz Kine se, među inim, proširio i jedan od najopasnijih malwarea za Androide koji je prošlog ljeta zarazio više od 10 milijuna pametnih telefona.

Brazil – prema Symantecu prošle godine ova zemlja bila je izvor 5,84 posto napada – trend širenja cyber prijetnji u Brazilu je u velikom porastu te su godinu ranije zauzimali deseto mjesto na ovoj ljestvici.

Indija – godinu ranije Indija je zauzimala treće mjesto, a u 2016. pala je za jedno mjesto te je izvor 5,11 posto cyber napada.

Njemačka – u 2015. Njemačka je zauzimala osmo mjesto, no broj napada se povećao i popeo na 3,35 posto. Ono što je posebno opasno i upozoravajuće vezano uz sigurnost u Njemačkoj jest da je prošle godine u nuklearnoj elektrani u ovoj zemlji pronađen računalni virus.

Rusija – iako često čitamo o velikim hakerskim prijetnjama iz Rusije, ova zemlja zauzima "tek" šesto mjesto na ovoj ljestvici s 3,07 posto. Ipak, broj hakerskih prijetnji čiji je izvor u Rusiji sve je veći te je 2011. Rusija zauzimala jedanaesto mjesto.

Velika Britanija – zadržala je sedmo mjesto kao i godinu dana ranije te je izvor za 2,61 posto hakerskih napada i prijetnji.

Francuska – još jedna zemlja u kojoj je zabilježen porast hakiranja i korištenja malwarea – ova zemlja je izvor 2,35 posto napada, no za očekivati je kako će ta brojka u budućnosti rasti,

Japan – prema Symantecu, broj napada koji potječu iz Japana uvelike se povećao 2015. godine kada je ova zemlja zauzela dvanaesto mjesto na ovoj ljestvici, a prošle godine broj napada se povećao i iznosi 2,25 posto.

Vijetnam – deseto mjesto zauzima Vijetnam s 2,16 posto napada. I u ovoj zemlji zabilježen je veliki porast cyber kriminala te je u 2015. ona bila izvor 0,89 posto globalnih napada.

Izvor: Business Insider
 

Vezane vijesti