Gotovo svakodnevno možemo pročitati o novim prevarama putem interneta, a način izvođenja prijevare često je sličan. Nepoznate osobe putem online kanala kontaktiraju ljude obećavajući im brzu zaradu investiranjem u dionice ili kriptovalute. Iako o osobama s kojima komuniciraju ne znaju ništa, neoprezni građani daju im svoje osobne podatke i, barem tako misle, investiraju svoj novac u dionice ili bitcoin, a epilog je na kraju uvijek isti - prazni bankovni računi i policijska prijava.
Iz PU dubrovačko-neretvanske izvijestili su o još jednom takvom slučaju te im je jučer pristupila 71-godišnjakinja koja je prijavila kazneno djelo prijevare u kojoj je ostala bez više od 12 tisuća eura.
Ona je nekoliko mjeseci razgovarala s nekoliko muških osoba koji su se predstavili kao djelatnici investicijske tvrtke fokusirane na tržište dionica i kriptovaluta. U razdoblju od nekoliko mjeseci, napravila je pet uplata putem mobilnog bankarstva, ali i u poslovnici banke ukupne vrijednosti veće od 3 tisuće eura, misleći da investira u dionice. Također, nakon što joj je jedan od prevaranata poslao poveznicu na kojoj je upisala svoje podatke, uključujući i podatke o bankovnom računu, s istog joj je nestalo 9 tisuća eura. Tek tada je shvatila da je žrtva prijevare te je odlučila prijaviti slučaj.
Na stranicama spomenute policijske uprave objavili su nekoliko savjeta kojih bi se svi trebali pridržavati, ako razmišljaju o investiranju:
- uvijek tražite nepristrani financijski savjet prije nego što date novac ili uložite sredstva,
- odbijte nenajavljene pozive o mogućnostima ulaganja,
- budite sumnjičavi prema ponudama koje obećavaju sigurnu investiciju, zajamčene povrate i veliku dobit,
- čuvajte se budućih prijevara - ako ste jednom uložili u prijevaru, prevaranti će vas vjerojatno ponovno ciljati ili prodati vaše podatke drugim prevarantima i
- obratite se policiji ukoliko smatrate da ste oštećeni kaznenim djelom.