Starship položio još jedan važan test: Šesti testni let prošao bez ikakvih poteškoća

U Starshipu se nalazio i poseban teret - plišana banana.

Martina Čizmić | 19.11.2024. / 22:00

Galerija

SpaceX je u 23 sata po hrvatskom vremenu po šesti put lansirao Starship na njegov testni let koji je završio i bolje nego što su se u SpaceX-u nadali. 

Starship se bez ikakvih problema vinuo prema Zemljinoj orbiti zahvaljujući snazi čak 33 Raptor motora.

Na visini od otprilike 70 kilometara, odvojio se prvi dio rakete, a istovremeno je iz kontrolnog centra javljeno kako ovaj put SuperHeavy potisnika neće biti "hvatan". Podsjetimo, SuperHeavy se nakon odvajanja od Starshipa vraća na Zemlju gdje ga je lansirni toranj trebao "uhvatiti" i tako omogućiti njegovo ponovno korištenje. Danas je preusmjeren prema Meksičkom zaljevu gdje je "sletio" u more. 

Kako ističu iz SpaceX-a, njihovi će timovi izvući SuperHeavy iz mora te provjeriti je li ga moguće iskoristiti za ponovno lansiranje. 

U međuvremenu, Starship je ušao u zadanu orbitu te je tijekom otprilike pola sata leta testirao  svoje sustave, nakon čega je  ponovno ušao u Zemljinu atmosferu i kontrolirano se spustio u Indijski ocean. 

Starship je tijekom leta uspješno ponovno upalio Raptor motor, što je signal da je spreman za misije u kojima će nositi teret poput Starlink satelita. Naime, paljenje motora u orbiti omogućava preciznije pozicioniranje Starshipa i lakšu "dostavu" tereta na pravilnu poziciju. Kako ističu iz SpaceX-a, bilo je ključno ispitati ovu mogućnost tijekom testnog leta jer ona predstavlja korak bliže "pravom" letu Starshipa.

 

Podsjetimo, ovaj testni let Starshipa testriao je cijeli popis mogućnosti svemirskog broda i potisnika te predstavljao korak bliže stvaranju sustava rakete i letjelice koja će se moći koristiti za više od jednog leta. 

Raketa Starship u vlasništvu Elona Muska VIDEO Najmoćnija raketa na svijetu ostvarila povijesni uspjeh: "Ovo je potpuno ludo!"

Kako su uoči leta istaknuli iz SpaceX-a, madogradnje hardvera za ovaj let dodaju dodatnu redundanciju propulzijskim sustavima potisnika, čime je povećana čvrstoća konstrukcije na ključnim područjima i skraćen vremenski rok za istovar goriva nakon uspješnog povratka. Dizajneri misije također su ažurirali softverske kontrole i kriterije za pokretanje i povratak potisnika.

Kako ističu iz SpaceX-a, baš kao i kod prethodnog testa, kako bi se Super Heavy potisnik vratio na mjesto lansiranja, moraju biti ispunjeni različiti kriteriji. S obzirom na to da oni nisu bili ispunjeni, Super Heavy je postavio putanju prema Meksičkom zalijevu te se tamo spustio u more.

Ne prihvaćamo kompromise kada je u pitanju sigurnost javnosti i našeg tima, a povratak će se dogoditi samo ako se za to stvore uvjeti, poručili su iz SpaceX-a uoči 6. testa. 

Tijekom testa, gornji dio Starshipa letio je istom suborbitalnom putanjom kao i prethodni put, a konačni mu je cilj bio Indijski ocean.

Testirana je i izdržljivost toplinske zaštite (testiraju se novi materijali za sekundarnu toplinsku zaštitu) i operativnih promjena te su generirani brojni podaci o letu. Letjelica je također namjerno letjela pod većim napadnim kutom u završnoj fazi spuštanja, namjerno testirajući granice kontrole zakrilaca kako bi se dobili podaci o budućim profilima slijetanja.

Zanimljivo, iz SpaceX-a su se odlučili na testni let u popodnevnim satima (dosadašnji su bili u jutarnjim po lokalnom vremenu), kako bi Starship odradio povratak po dnevnom svjetlu iznad Indijskog oceana te tako omogućio bolje uvjete za vizualno promatranje posljednje faze testnog leta. 

Na letu se nalazio i "posebni teret". Naime, kako bi testirali točku bestežinskog stanja, ekipa iz SpaceX-a, smjestila je unutar letjelice prvi fizički teret. Radi se o plišanoj banani, koja će ostati u letjelici tijekom cijelog leta. Kako ističu iz SpaceX-a, ako sve prođe bez problema, sljedeći testni letovi imat će komponentu testiranja "isporuke" tereta, što bi bio korak bliže lansiranju Starlink satelita na Starshipu. 

Banana u Starshipu (Foto: SpaceX/X/Screenshot)

Lansiranje Starshipa Elon Musk tvrdi da će prvi Starship sletjeti na Mars 2026. godine

Iz SpaceX-a napominju kako će buduće letjelice, počevši već s onom za sljedeći testni let, letjeti sa značajnim nadogradnjama uključujući redizajnirana prednja zakrilca, veće spremnike za gorivo i posljednju generaciju pločica i sekundarnih toplinskih zaštitnih slojeva.

Informacije prikupljene tijekom ovog i kasnijih testova leta nastavit će činiti cijeli sustav Starship pouzdanijim kako se budemo približavali potpunoj i brzoj ponovnoj upotrebi, poručili su iz SpaceX-a.

Inače, lansiranje i sam test iz sjedišta u Teksasu, promatrao je Elon Musk, a društvo mu je pravio novoizabrani predsjednik SAD-a, Donald Trump.  

Trump je na platformi X potvrdio svoj dolazak, a Musk je odgovorio kako je oduševljen.

Donald Trump (Foto: SpaceX/X/Screenshot)

Lansiranje Starshipa (Foto: Afp)

 

Još brže do najnovijih tech inovacija. Preuzmi DNEVNIK.hr aplikaciju

Vezane vijesti

Još vijesti