Korisnici TikToka sa zabrinutošću gledaju prema kalendaru i datumu 19. siječnja. Naime, to je rok do kojeg bi ta kineska platforma trebala ili prijeći u ruke nekoga drugoga (po mogućnosti američkog vlasnika) ili prestati s radom u SAD-u.
Što će se dogoditi uvelike ovisi o devet sudaca Vrhovnog suda koji će danas saslušati dvije sukobljene strane. Točnije, raspravljat će se bi li zabrana TikToka bio udarac na slobodu govora (što bi moglo poštedjeti TikTok zabrane) ili je pak on rizik za nacionalnu sigurnost.
TikTok i njegov vlasnik, ByteDance, kao i neki korisnici koji objavljuju sadržaj na aplikaciji, osporavaju zakon koji je usvojio Kongres nakon što je administracija predsjednika na odlasku, Joea Bidena, predložila taj zakon prošle godine.
Već ranije niži je sud odbacio argumente koje je iznijela kineska strana, da se njime krši Prvi amandman američkog ustava koji štiti od vladinog ograničavanja slobode govora. Sad bi Vrhovni sud trebao odvagnuti koliko su opravdane zabrinutosti obiju strana - o pravima na slobodu govora i o implikacijama društvene mreže sa stranim vlasnicima na nacionalnu sigurnost koja prikuplja podatke iz baze korisnika koju u SAD-u čini njih oko 170 milijuna.
Ministarstvo pravosuđa priopćilo je ranije da TikTok predstavlja ozbiljnu prijetnju nacionalnoj sigurnosti SAD-a, zbog rizika da bi Kina mogla iskoristiti ovo golemo bogatstvo podataka o Amerikancima za špijunažu ili ucjenu ili potajno manipulirati sadržajem koji gledaju u aplikaciji kako bi služila svojim interesima. Nazvalo je aplikaciju "moćnim alatom za špijunažu".
Iz TikToka su istaknuli kako bi zabrana bila udarac ne samo poslovanju te platforme, već i njihovim korisnicima, oglašivačima i kreatorima sadržaja.
Usvajanje zakona ugrožava ne samo prava TikToka i njegovih korisnika iz Prvog amandmana, već i "cijelu naciju". Platforma predstavlja "jednu od najznačajnijih govornih platformi u Americi", rekli su TikTok i ByteDance u podnesku, dodajući da je zakon "u sukobu s Prvim amandmanom".
Zanimljivo, iako je i sam prvotno želio zabraniti TikTok, novoizabrani predsjednik Donald Trump obećao je "spasiti" platformu. No, za sad nije povukao nikakav konkretni potez. Tek je 27. prosinca pozvao Vrhovni sud da odgodi rok od 19. siječnja za oduzimanje imovine kako bi novoj administraciji dao "priliku da traži političko rješenje spornih pitanja u slučaju". Ministarstvo pravosuđa pozvalo je sud da odbije taj zahtjev.
Suci će danas saslušati obje strane, a odluku bi trebali donijeti sljedeći tjedan.