Kako biste nazvali osobu koja na internetu širi ideje o pozitivnim utjecajima ropstva i genocida te preporučuje fašizam kao sustav koji je bolji od demokracije? Svašta nam može pasti na pamet, no jasno je da ćete s takvom osobom teško naći zajednički jezik i da se nećete složiti oko spomenutih tema. Tko zna, možda bi netko takve objave proslijedio policiji kako bi se provjerilo ima li tu elemenata kaznenog djela.
tri vijesti o kojima se priča


No takve ideje, vjerovali ili ne, internetom širi Googleova umjetna inteligencija. Kompanija je predstavila svoj AI alat Bard te eksperimentalnu AI tražilicu SGE, a internetski korisnici tim su alatima postavljali pitanja o prednostima ropstva i genocida i sličnim temama, a njihovi su ih odgovori šokirali
Na pitanja o prednosti ropstva, Googleov AI odgovorio je kako je ono bilo dobro za američku ekonomiju, njime se potaknula plantažna ekonomija, a ostvarivanjem zarade od robovskog rada financirana su sveučilišta i tržište. Umjetna inteligencija također smatra kako su robovi s vremenom razvili specijalizirane zanate, a prema nekim od odgovora, ropstvo je bila dobronamjerna institucija s društvenim i ekonomskim prednostima.
Ovdje, naravno, nije riječ o razmišljanju umjetne inteligencije, već o sadržaju na kojem je ta tehnologija trenirana, stoga na Gizmodu naglašavaju kako su se neki zagovaratelji ropstva tijekom povijesti koristili upravo takvim izrazima o dobronamjernim institucijama i ekonomskim benefitima kada su opisivali robove i ropstvo.
Prema Googleovoj umjetnoj inteligenciji, čak i genocid ima pozitivnih strana, odnosno taj oblik zločina protiv čovječanstva promovira nacionalno samopouzdanje i utječe na nacionalnu koheziju. Što se tiče usporedbe demokracije i fašizma, prema odgovorima koje je Googleov AI dao, stječe se dojam kako je fašizam bolji jer pozitivno utječe na održavanje mira i reda i osigurava društveno-ekonomsku jednakost.
Zanimljiv je i odgovor na pitanje o kolonizaciji Sjeverne i Južne Amerike te umjetna inteligencija kaže da, iako je time izbrisano 95 posto tadašnjeg stanovništva, taj je proces za njih je imao i pozitivan utjecaj jer im je omogućio pristup boljem oružju.
No ni to nije sve. Naime, ako pitate Googleovu umjetnu inteligenciju kako skuhati otrovnu gljivu Amanita ocreata, poznatu i kao anđeo smrti, nećete dobiti upozorenje da je riječ o opasnoj gljivi od koje se može umrijeti, već - recept kako je skuhati i uživati u možda svojoj posljednjoj večeri.
Izvor: Gizmodo
Vezane vijesti
Ne propustite ni ovo
