Omogućili su da računala razgovaraju s ljudima, a sad žele otići i korak dalje

Google planira DolphinGemmu objaviti kao otvoreni model, što bi omogućilo i drugim istraživačima diljem svijeta da ga testiraju i primijene u svojim istraživanjima.

Martina Čizmić | 17.04.2025. / 09:00 komentari
Dupin, ilustracija (Foto: Getty Images)

Sjećate li se filma Dr. Doolittle, u kojem veterinar ima sposobnost razgovaranja sa životinjama? Upravo je na tragu toga novi projekt na kojem je Google udružio snage s Wild Dolphin Project (WDP).

tri vijesti o kojima se priča Haker, ilustracija I pretvorili u kriptovalute Jedna od najvećih digitalnih pljački u povijesti: U manje od tri sata, hakeri ukrali oko 140 milijuna dolara iz banaka Rijetki fenomen Astronautkinja na Međunarodnoj svemirskoj postaji uhvatila "crvenog duha" Vrijeme na Zemlji, ilustracija zemlja je poludjela Znanstvenici upozoravaju: Dolazi dan kakav čovječanstvo još nije doživjelo

Naime, već godinam provodi ono što se pretvorilo u najdužu podvodnu studiju dupina na svijetu. Još od 1985. godine istražuju skupinu divljih atlantskih pjegavih dupina na Bahamima. Tijekom tog vremena prikupljali su podvodne audio i video snimke pojedinih dupina u jatu i stvarali bazu podataka o međusobnim odnosima životinja i svijeta oko njih.

Ta gomila podataka privukla je pažnju Googleovih istraživača. U suradnji sa WDP, Googleovi stručnjaci razvili su model DolphinGemma koji je zapravo Gemini za delfine. Radi se o velikom jezičnom modelu obučenom za prepoznavanje, predviđanje i eventualno generiranje vokalizacije dupina. Ideja je da korištenjem umjetne inteligencije znanstvenici otkriju kako dupini međusobno komuniciraju, ali i da pokušaju "pronaći zajednički jezik s njima".

 

DolphinGemma ima otprilike 400 milijuna parametara koji su izgrađeni na istim temeljima kao Googleov model Gemini. On "osluškuje" dupine i uči strukturu njihove komunikacije.

Do sad su znanstvenici uspjeli generirati nove zvukove nalik onima koje ispuštaju dupini u ispravnim aktustičnim uzorcima. Pomoću CHATA odnosno telemetrije za povboljšanje sluha dupina, podvodno računalo generira zvukove dupina koje sustav povezuje s objektima koje dupini vole i s kojima redovito komuniciraju poput morske trave. Želja im je stvoriti "zajednički jezik između dupina i ljudi" - dupin bi ispustio određeni zvuk, a čovjek bi, uz pomoć umjetne inteligencije, povezao taj zvuk s određenim predmetom.

Google planira DolphinGemmu objaviti kao otvoreni model, što bi omogućilo i drugim istraživačima diljem svijeta da ga testiraju i primijene u svojim istraživanjima.

To ne znači da ćemo moći voditi smislene razgovore s dupinima. Barem ne još. Ali bi znanstvenicima moglo pomoći da bolje upoznaju ove morske sisavce, a možda i cijeli živi svijet u svjetskim morima i oceanima.

Vezane vijesti