Astronomi su potvrdili otkriće najudaljenije galaksije ikada otkrivene, koristeći svemirski teleskop James Webb (JWST). Tim astronoma,koji je predvodio Rohan Naidu s MIT-jevog Kavli instituta za astrofiziku i svemirska istraživanja, potvrdio je da je galaksija, nazvana MoM-z14, nastala je samo 280 milijuna godina nakon Velikog praska.
Rezultati tog istraživanja pomiču granice kozmičkih promatranja do takozvanog crvenog pomaka (emgl. redshift) z = 14,4. Svjetlost objekata koji se udaljavaju od nas rasteže se na duže (crvenije) valne duljine, što se naziva crveni pomak. Što je galaksija udaljenija od nas, to je njezina svjetlost više crveno pomaknuta.
Presudna uloga JWST-a
Prethodni svemirski teleskopi poput Hubblea i Spitzera nisu imali dovoljno velike zrcalne površine, niti osjetljivosti za otkrivanje tako blijedih i ranih galaksija. Napredni infracrveni instrumenti i veliko zrcalo JWST-a sada otkrivaju svjetlost iz samog djetinjstva svemira, omogućujući proboje u razumijevanju ranog formiranja galaksija.
Otkriće MoM-z14, koje je dio spektroskopskog istraživanja Mirage (ili Miracle), posebno je iznenađujuće zbog ranijih očekivanja da će takve galaksije biti rijetke na tim crvenim pomacima.
Spektroskopska analiza sugerira da svjetlost galaksije dolazi od zvijezda, a ne od aktivne galaktičke jezgre.
Budući da je ovaj obrazac obilja također čest među najstarijim zvijezdama rođenima u Mliječnoj stazi, možda izravno svjedočimo stvaranju takvih zvijezda u gustim skupinama, navode autori istraživanja koje se trenutno nalazi na repozitoriju arXiv i koje čeka objavu u časopisu Journal of Astrophysics.
JWST se sam čini spremnim pokrenuti niz velikih proširenja kozmičke granice, zaključuju autori studije. Budući teleskopi poput Rimskog svemirskog teleskopa mogli bi otkriti stotine sličnih galaksija, nudeći dublji uvid, ili nova otvarajući pitanja o podrijetlu našeg svemira.
Izvor: Universe Today