Plaćanje preko interneta i digitalni novčanici danas su uobičajeni te sve više ljudi umjesto novčanicama proizvode i usluge plaća online. Jedna od kompanija koja je udarila temelje internetskom plaćanju jest PayPal, koji su krajem devedesetih osnovali Max Levchin, Peter Thiel i Luke Nosek. PayPal je prvo osnovan kao Confinity, a nakon što se kompanija spojila s online bankom X.com koju je osnovao Elon Musk, zajednička tvrtka postala je PayPal. Uslijedio je izlazak na burzu, a kompaniju je nakon toga preuzeo eBay te je PayPal za mnoge korisnike eBaya postao jedini način plaćanja.
No nakon eBayeva preuzimanja dio prvih zaposlenika i direktora polako je počeo napuštati kompaniju te su se okrenuli vlastitim projektima. Tijekom godina njihov je utjecaj postao tako velik da su postali najslavnija mreža serijskih poduzetnika i investitora, a njihov utjecaj bio je tako velik da su ih mediji prozvali “PayPal mafijom” koja upravlja tehnološkom scenom posljednja dva desetljeća. Za dio tih “mafijaša” i njihov utjecaj svi smo čuli - najpoznatiji je svakako Elon Musk, a javnosti su dobro poznata imena Petera Thiela, osnivača Palantira i Founders Funda, zatim suosnivača LinkedIna Reida Hoffmana itd.
No mnogo više od imena osoba koje su bile povezane s PayPalom govore imena kompanija i servisa koje su pokrenuli, odnosno fondova kapitala koje su pokrenuli i koji su investirali u neke od najvećih kompanija današnjice. Riječ je, naravno, o Tesli i SpaceX-u koje osnovao Musk, zatim spomenutim Palantiru i LinkedInu, Yammeru i Yelpu, a dio PayPal mafije su i Chad Hurley, Steve Chen i Jawed Karim, trojac koji je osnovao YouTube.
Još je impresivniji popis kompanija koje su povezane s fondovima koje su osnovali članovi “mafije” ili su bili utjecajni članovi odbora tih fondova te su investirali u tvrtke poput Facebooka, Ubera, Lyfta, Airbnba, Squarea, Pinteresta, Stripea i brojne druge čija se ukupna vrijednost mjeri u ciframa većim od bilijun dolara.
Izvor: Venture Beat