Ova drevna biljka osvojila je društvene mreže zbog obećanja o njezinim zdravstvenim svojstvima, no stručnjak daje važno upozorenje

Od drevnih ajurvedskih korijena do modernih wellness-trendova, biljka ašvaganda uzdiže se kao potencijalni prirodni lijek, no znanstveni dokazi za to ipak nedostaju, upozorava britanski stručnjak.

Branimir Vorša | 28.04.2025. / 10:00

Ashwagandha
Ašvaganda (Foto: Getty Images)

Ašvaganda (Ashwagandha), drevna biljka tradicionalne ajurvedske medicine (alternativna sustav medicine vezan za indijsko i nepalsko podneblje), uživa sve veću popularnost među slavnim osobama i na društvenim mrežama. Samo 2024. godine oznaka #ashwagandha prikupila je više od 670 milijuna pregleda na TikToku, uz javne pohvale slavnih osoba poput Meghan Markle i Gwyneth Paltrow za njezino umirujuće djelovanje, ističe Dipa Kamdar, viši predavač farmaceutske prakse na Sveučilištu Kingston u Londonu.

Znanstveni dokazi i tradicionalne osnove

Poznata pod znanstvenim nazivom Withania somnifera, ašvaganda je cijenjena zbog svoje sposobnosti pomoći tijelu u prilagodbi na biološki, kemijski i fizički stres. Kamdar u komentaru za portal The Conversation ističe da je najjači dostupni dokaz za ašvagandu njezino djelovanje u smanjenju stresa i anksioznosti, a poziva se na pregled nekoliko malih studija koje su pokazale znatno smanjenje razine stresa, vjerojatno regulacijom kortizola.

Ime biljke upućuje i na njezina svojstva poticanja sna jer somnifera prevedeno s latinskog znači 'inducirajući san'. Kamdar napominje da neka istraživanja pokazuju kako može pomoći bržem uspavljivanju i dubljem, kvalitetnijem snu iako su dokazi u usporedbi s konvencionalnim tabletama za spavanje ograničeni.

SImbol snage i izdržljivosti

Kamdar objašnjava da ashwagandha na sanskrtu zapravo znači 'miris konja', što simbolizira snagu i izdržljivost. Neka istraživanja sugeriraju da može poboljšati tjelesne performanse, povećati mišićnu masu, snagu i korištenje kisika tijekom vježbanja. Kamdar ističe da male studije pokazuju kako za muškarce ašvaganda može povećati razinu testosterona te poboljšati broj i pokretljivost spermija, što se može povezati sa steroidnim hormonom dehidroepiandrosteronom (DHEA), koji je jedan od najobilnijih steroida u opticaju u čovjekovu tijelu i koji proizvode adrenalinska žlijezda, gonade i mozak. Međutim, upozorava da muškarci s karcinomom prostate osjetljivim na testosteron trebaju izbjegavati upotrebu te biljke.

Zabilježena su i poboljšanja kognitivnih funkcija, uključujući bolju memoriju i fokus, moguće zahvaljujući smanjenju oksidativnog stresa i upala. Istraživanja još ispituju potencijalnu učinkovitost ašvagande u liječenju simptoma dugog COVID-a, ali Kamdar naglašava da za to još nema čvrstih dokaza.

Aktivni sastojci i učinci na šećer u krvi

Ašvaganda je bogata fitokemikalijama poput vitanolida, steroidnih laktona za koje se smatra da pomažu stanicama u apsorpciji glukoze, pa može sniziti razinu šećera u krvi kod zdravih osoba i dijabetičara. Kamdar ipak upozorava da treba provesti veća istraživanja prije donošenja čvrstih zaključaka.

Rizici i sigurnosne mjere

Kamdar upozorava i na nuspojave poput blagih želučanih tegoba i mučnine, uz rijetke slučajeve ozbiljnog oštećenja jetre. Osobe s bolestima jetre, autoimunim bolestima ili problemima sa štitnjačom trebaju biti posebno oprezne. Ašvaganda može utjecati na djelovanje lijekova poput imunosupresiva i hormona štitnjače, a trudnice i dojilje trebaju je izbjegavati zbog mogućeg rizika od spontanog pobačaja.

Kamdar zaključuje da, iako ašvaganda pokazuje potencijal, potrebna su opsežnija klinička ispitivanja kako bi se potvrdile njezine koristi i sigurnost njezina svakodnevnog ili čestog korištenja.

Vezane vijesti

Još vijesti