Ovaj Metin proizvod mogao bi u potpunosti promijeniti način na koji upravljamo računalima

Za sada je ovaj uređaj namijenjen osobama s motoričkim poremećajima.

Hrvoje Jurman
Hrvoje Jurman | 24.07.2025. / 11:59 komentari
Metina narukvica (Foto: Meta)

Hoće li se način na koji upravljamo računalima i telefonima u budućnosti radikalno promijeniti? Dok smo godinama navikli na sličan način korištenja računala - tipkovnicom i mišem, odnosno pametnih telefona putem ekrana osjetljivih na dodir, u budućnosti bi svim tim uređajima mogli upravljati jednostavnim pokretima ruke po zraku.

tri vijesti o kojima se priča Kiša, ilustracija Upozorenje iz DHMZ-a Dijelove Hrvatske u subotu će zahvatiti termobarička dolina: Evo o čemu se radi Noćno nebo, ilustracija Više prijava "Žena mi se uplašila": Što se to sinoć pojavilo na nebu iznad Bjelovara? Edukacija u digitalnom svijetu, ilustracija Tržište rada Naučite je što prije: Ovo će biti najvažnija vještina koju će poslodavci tražiti u budućnosti

Na narukvici koja koristi takvu tehnologiju radi Zuckerbergova Meta. Još ranije smo pisali kako je to jedan od načina na koji bi korisnici mogli upravljati sadržajem u nekakvim virtualnim svjetovima, a nova tehnologija koju razvijaju prvenstveno je namijenjena osobama s motoričkim poremećajima i invaliditetom.

Narukvica koristi tehniku nazvanu površinska elektromiografija koja prepoznaje signale nastale mišićnom aktivnosti kako bi interpretirala pokrete korisnika, a ti signali mogu osjetiti radnje koje korisnik namjerava napraviti čak i prije nego ih on izvrši. Među inim, korisnici tako mogu pomicati kursor na ekranu, otvarati aplikacije pa čak i slati poruke koje će napisati u zraku na sličan način koji bi ih napisali kao da koriste olovku.

Manje invazivna od Neuralinka

U razvoju ove tehnologije i narukvice Meta surađuje s Carnegie Mellon, jednim od najprestižnijih svjetskih sveučilišta za računalne znanosti i umjetnu inteligenciju. Plan je testirati narukvicu s ljudima koji imaju ozljedu leđne moždine te im omogućiti korištenje računala, iako ne mogu u potpunosti koristiti ruke ili šake.

Kako je objasnio profesor na odjelu za strojarstvo i neuroznanost ovog sveučilišta Douglas Weber, čak i ljudi s potpunom paralizom ruku pokazuju određenu mišićnu aktivnost. Zbog toga je Metina narukvica u mogućnosti prepoznati radnje koje namjeravaju napraviti i pretvoriti ih u konkretne akcije na ekranu.

Na Tech Crunchu kažu kako je Metina narukvica jednostavnija i svakako manje invazivna alternativa drugim projektima poput Muskova Neuralinka, koji je svakako najpoznatiji. Muskova kompanija ugrađuje moždane čipove osobama s teškom paralizom, a dosadašnja testiranja pokazala su se prilično uspješnima, iako ne i bez problema. Postoje i neki drugi pristupi poput slušalica koje koriste signale EEC-a (elektroencefalograma), no oni su prilično ograničeni zbog slabih signala koje proizvode.

Komentirajte clanke na portalima Nove TV i osvojite vrijedne nagrade

Vezane vijesti