Ljeto je u punom jeku, godišnji odmori također, a odlasci na bazene i plaže, osim ručnika, sunčanih naočala i ležaljki, za veliku većinu ljudi podrazumijevaju i nošenje nezaobilazanog predmeta bez kojeg ne idu nikamo - pametnog telefona.
Iako većina aktualnih modela pametnih telefona ima određenu razinu zaštite od prskanja i prašine (a neki podnose i potapanje u slatkoj vodi), to ne znači da su u potpunosti imuni na pijesak, vlagu i sol.
Iako će vam u servisima najčešće savjetovati da pametne telefone uopće ne nosite na plažu jer, osim što su "more i sunce veliki neprijatelji telefonima", problem na plažama znaju biti i džepari kojima su pametni telefoni (pogotovo najnoviji modeli), uz novčanike, vjerojatno najprimamljiviji. Također, pametni telefoni baš ne vole plažu jer zbog visokih temperatura i izloženosti jakom suncu može doći i do problema s ekranima.
Osim na direktnom suncu, telefon nemojte ostavljati niti u automobilima jer se u njima brzo mogu pregrijati, a ako do toga dođe, pametni telefon treba što prije staviti na neko hladnije mjesto i, naravno, nikako ga nemojte uključiti u struju i puniti bateriju.
Najčešći problem tijekom ljeta ipak je more u kojem završi dio telefona neopreznih korisnika, a u svim servisima reći će vam isto – bez obzira na to radi li vaš telefon dalje ili ne, nakon pada u more potrebno ga je što prije odnijeti u servis kako bi ga serviseri pregledali i očistili jer može doći do oksidacije.
I da, kratka napomena. Dugo se godina savjetovalo da se mokri telefon gurne u suhu nekuhanu rižu kako bi ona izvukla vodu iz njega. To je dobro kratkoročno rješenje - dok telefon ne donesete u servis. No, neće u potpunosti riješiti problem jer se kućišta modernih pametnih telefona ne mogu otvoriti, pa postoji velika šansa da će negdje duboko u unutrašnjosti ostati vlage.
Također, ako vam je telefon pao u vodu ili more, čak i ako piše da je vodootporan, nikada ga ne pokušavajte puniti odmah po vađenju iz vode jer, osim što je to iznimno opasno, tako ćete vjerojatno u potpunosti uništiti telefon.
Osim padova u more i pregrijavanja, tijekom ljeta probleme uzrokuje i pijesak koji može začepiti zvučnike, odnosno može uzrokovati ogrebotine na ekranu te prljavština čije nakupljanje može dovesti do problema s radom mikrofona i zvučnika, no ti se problemi mogu relativno lako riješiti i nisu niti blizu tako opasni kao more, odnosno voda i sunce.
Želite li ipak imati svoj pametni telefon uz sebe na plaži i napraviti impresivne podvodne fotografije, a da pri tome ne uništite svoj omiljeni uređaj, postoji relativno jednostavno rješenje - vodootporna navlaka odnosno futrola za pametni telefon. Ne samo što će spriječiti da voda (i zločesta sol) i pijesak uđu u sam uređaj, spriječit će i oštećenje ekrana prilikom manjih padova ili udaraca.
Takve je navlake moguće kupiti u većini trgovina koje prodaju futrole i zaštitne navlake za mobilne telefone i ne koštaju više od nekoliko desetaka kuna.
I na kraju, prije odlaska na godišnji svakako vam savjetujemo backupiranje sadržaja s vašeg telefona (na osobna računala i(li) na cloud servise) kako se ne bi dogodilo da u slučaju kvara ili pada u vodu trajno izgubite sve podatke, poruke, fotografije, videozapise i slično.
Dovoljno je na pametnom telefonu (bez obzira radi li se o Androidu, iOS-u ili kojem drugom) u postavkama pronaći opciju "Sigurnosna kopija", odabrati što želite da se kopira i potom zadati da se ti podaci pohrane u oblak. Vodite računa samo da to kopiranje radite kad ste povezani na bežičnu mrežu kako biste izbjegli dodatnu naplatu mobilnog podatkovnog prometa. Tako će biti sigurni, bez obzira na to što se dogodilo (ili ne dogodilo) s pametnim telefonom.
No, čak i ako vam je mobilni uređaj upao u vodu, postoji dobra šansa da ćete moći spasiti i telefon i sve podatke na njemu. Naravno, ako telefon na vrijeme odnesete u servis.
Ugodan odmor i pazite na svoje pametne telefone!